Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kaszyc h.Radwan

1.06.2010 19:40
KASZYC h. RADWAN odm. Odmiana herbu — na tarczy Radwan tylko o dwóch połach, a w miejsce trzeciej środkowej gwiazda srebrna sześeiopromienna (Hr. Ostr.).
Aleksander, syn Jana, właściciel dóbr Dworzec, w pow. nowogrodzkim 1605 r., miał córkę Reginę Suchodolską i synów: Andrzeja, Jana i Krzysztofa.
Jan, dziedzic dóbr Dworzec, pozostawił synów: Aleksandra, Eliasza i Jana; po Eliaszu, dworzaninie królewskim 1656 r., synowie: Aleksander, Jezuita, Jan, Krzysztof i Paweł-Władysław.
Krzysztof podpisał elekcyę 1697 r. z wojew. trockiem; podczaszy i podwojewodzy trocki 1722 r., hojnie uposarzył kolegium Jezuitów nowogrodzkich.
Paweł-Władysław, czynny wziął udział w konfederacyi olkienickiej 1700 r.; wojski wiłkomierski 1717 r., sędzia grodzki smoleński 1732 r., z żony Zofii Szewerdzicówny miał synów: Józefa, Krzysztofa, Macieja i Marcina, z których Krzysztof, cześnik smoleński 1755 r., zaślubił Teresę Suchodolską i z niej miał córki, Barbarę Hołyńską i Justynę Chodźkiewiczównę.Aleksander, syn Jana, dziedzic Pogawia, w pow. lidzkim 1689 r., miał córki, Anielę Włochowi czową, Joannę Reklewską i synów: Stanisława, Jana-Wawrzyńca, koniuszego trockiego 1710 r., żonatego z Katarzyną z Machwiców, i Michała-Antoniego, który z Konstaneyi Pleskaczewskiej pozosta¬wił synów: Fabiana, Józefa i Piotra.Fabian, starosta smerecki, podpisał elekcyę 1764 r. z wojew. nowogrodzkiem; podstarosta orszaóski 1775 r., poseł 1776 r., szambelan Stanisława Augusta 1778 r., przyczynił się do śmierci bratanka swego Kazimierza i został skazany na banicyę.Józef, starosta czudziański 1753 r., cześnik smoleński 1765 r., zarąbał Buchowicckiego w czasie Trybunału w Nowogródku; cześnik miał dwie żony, Ewę Bohdanowiczównę, z niej córka Łucya za Floryanem Wojniłłowiczem 1 synowie, Kazimierz, żonaty z Antoniną Buczyńską, i Michał, i Katarzynę ks. Puzyniankę, z której córka Antonina za Antonim Chrapowickim i syn January, pułkownik wojsk litewskich, żonaty z N. Niezabytowską.
Michał, dziedzic Żelaźnicy i Jatry, z żony Róży z Kienicwiczów miał syna Józefa, urodzonego we wsi Żułkinie, na Litwie, posła z pow. nowogrodzkiego, następnie marszałka szlachty tegoż powiatu, oficera 19 pułku ułanów 1831 r., kawalera krzyża złotego Virtuti Militari, po którym z Zofii Duninówny-Rajeckiej synowie: Juliusz, Karol i Konstanty; po Konstantym, dziedzicu Tarnowszczyzny i Obryń, z żony Julii Niesiołowskiej synowie, Józef, Aleksander i córki, Wanda i Zofia za Romanem hr. Krasickim (Bon.).
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego