Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Judycki h.Radwan

1.06.2010 09:15
JUDYCKI h. RADWAN odm. Herb — na tarczy w polu czerwonem, w miejscu środkowej części chorągwi strzała rozdarta u dołu, żelezcem w górę; na hełmie w koronie kruk w prawo, trzymający w dziobie pier­ścień, a stojący na strzale położonej poprzek na koronie żelezcem w prawo. Podług familijnej tradycyi tego domu jego właściwym herbem miał być Wałdorf odmienny, to jest, w polu białem trzy pasy czarne w środku tar­czy, na części białej strzała żelezcem w górę.
Senatorowie w rodzinie: Mikołaj-Władysław, kasztelan nowogrodzki, 1660 r., um. 1670 r. Michał, kasztelan miński 1742—1758 r. Jan, kasztelan miński 1758 r., rezygnował 1777 r.
Przybyszowa i zasłużona na Litwie rodzina, podług Okolskiego ma pochodzić z Korony i jej właściwym herbem miał być Korwin, tradycya zaś familijna wywodzi ją z nad Renu i daje jej herb Waldorf odm.; wreszcie podług dawnego miejscowego podania ma być nobilitowaną od Zygmunta Augusta.Protoplasta tej rodziny na Litwie, Bazyli Dymitrowicz, dostał od króla Zygmunta Augusta znaczne nadania w pow. rzeczyckim, jak Świe­rzno, Żurowice i Bołotno; jego syn Aleksander, podsędek i poborca rzeczycki 1589 r., w nagrodę zasług wojennych w wojnie z Moskwą otrzymał od króla Stefana Batorego znaczną przestrzeń ziemi w pow. rzeczyckim, na której założył osady Judycze i Krywsko. W następstwie hojności tych dwóch monarchów Judyccy stali się najmożniejszą rodziną w pow. rze­czyckim i przez cały wiek XVII, jakkolwiek licznie rozrodzeni, utrzymali się na swojem majątkowem stanowisku i zajmowali prawie dziedzicznie co najważniejsze urzędy we wspomnionym powiecie. Ów Aleksander Bazylewicz zostawił z żony Kaczyńskiej trzynastu synów; z nich:Heronim, podkomorzy brzesko-litewski 1625 r., zostawił synów: Aleksandra i Samuela, którzy podpisali elekcyę 1632 r., i Heronima.Dadzibog v. Bohdan, pisarz ziemski rzeczycki 1636 r., żonaty z Halszką Rohozianką, miał córkę Zuzannę za Cypryanem Jesmanem i dwóch synów, z których Waleryan-Stanisław przy własnych zabiegach i poparciu biskupa Isajkowskiego prędko postępował w godnościach; sekretarz królewski i kustosz smoleński 1652 r., kanonik 1654 r., a archidyakon wileński 1657 r.,
proboszcz trocki 1661 r., pisarz wielki litewski 1657 -1670 r., referendarz litewski i prałat wileński 1670 r., um. 1673 r.Leon, podstarosta rygski, poległ na wojnie.Mikołaj, chorąży rzeczycki 1626 r., z żony Zofii ks. Sokolińskiej miał córkę Zofię za Bazylim ks. Łukomskim i synów: Władysława, Adama, tego syn Konstanty, i Jana, podczaszego rzeczyckiego, który podpisał elekcyę 1632 r. z pow. rzeczyckim.
Konstanty, stolnik rzeczycki, z żony Cecylii Jasieńskiej miał córką Zofię za Michałem Tyszkiewiczem, sędzią ziemskim połockim, i syna Aleksan­dra, dworzanina królewskiego, wojskiego rzeczyckiego, starostę jaświoń-skiego, pułkownika wojsk królewskich i regimentarza na Żmudzi, który wiele przyłożył się do wypędzenia z niej Szwedów 1657—1669 r. i wyłożył znaczną sumę pieniędzy na zaciąg żołnierzy, i tę sejm 1677 r. polecił mu zwrócić. Konstanty z żony Anny Rudzkiej miał synów: Jerzego, starostę jaświońskiego, który podpisał elekcyę 1674 r. z ks. żmudzkiem, Mikołaja i Jana. Jerzy, podstoli rzeczycki, starosta jaświoński, z żony Katarzyny Benetówny pozostawił córkę Pelicyannę za Mateuszem Romerem, podstolim trockim, i syna Michała-Aleksandra, starostę jaświońskiego, żonatego z Ro­zalią Kozieł-Poklewską, chorążanką oszmiańską.
Jan, podczaszy i pisarz ziemski rzeczycki, żonaty z Anną Ujej­ską, umarł bezpotomnie, a majątek zapisał kościołowi strzeżyńskiemu.Pilon, poborca 1609 r., a następnie sędzia ziemski rzeczycki, wal­czył pod hetmanem Chodkiewiczem w Inflantach i w nagrodę zasług dostał wieś Kościeniewicze i Korzeniewo, w wojew. czerniechowskiem; z żony Katarzyny Rudzińskiej jego synowie, Waleryan, stolnik rzeczycki, żonaty z Elżbietą Kozielecką i Andrzej.Jerzy, marszałek rzeczycki 1604 roku, miał sześciu synów, wszystko ludzi rycerskich; z nich: Mikołaj-Władysław, komandor stwołowicki, stolnik rzeczycki, generał artyleryi litewskiej, od 1660 roku ka­sztelan nowogrodzki, starosta skirstemoński, dzielny wojownik przeciwko Szwedom, dowodził po zabitym hetmanie Gosiewskim wojskiem litewskiem, lecz był pobity od wojsk moskiewskich, a w 1655 r. należał do małej liczby tych panów litewskich, którzy zaprotestowali przeciwko poddaniu Szwedom Litwy przez hetmana Radziwiłła; wielki zwolennik Jezuitów, fundował im kolegium w swem mieście Myszy, um. 1670 r.; Pilon-Aleksander, wojski brasławski, a następnie marszałek rzeczycki podpisał elekcyę 1648 r. z wo­jew. mińskiem; Piotr, podczaszy rzeczycki, I635r., podpisał elekcyę 1648 r. z wojew. mińskiem; Tomasz, kawaler maltański; Aleksander poległ w boju z Tatarami; Jerzy, dworzanin i rotmistrz królewski, marszałek rzeczycki, deputat na Trybunał skarbowy litewski 1655 r., pułkownik wojsk królew­skich, poległ w bitwie ze Szwedami pod Pułtuskiem 1656 r.
Krzysztof, wojski rzeczycki 1627 r., deputat na Trybunał litewski 1631 r.; jego syn Jerzy.Adam, kapitan piechoty w wojnie pruskiej przeciwko Szwedom 1627—1629 r., dowodził artyleryą pod Brodnicą 1628 r.; z żony Anny Komajewskiej jego syn Stanisław-Michał, z wojskiego chorąży rzeczycki 1669 r., dowodził w 1659—1660r. załogą w fortecy lachowickiej przez pół roku i dziel­nie jej bronił przeciwko potędze wojsk moskiewskich i przyłożył się do ich pobicia przez Sapiehę i Czarnieckiego. Stanisław-Michał, dziedzic dóbr Hołdowicze i Denisowszcóyzna, które sejm 1661 r. uwolnił na lat 30 od wszel­kich podatków i ciężarów publicznych, jako zniszczone od nieprzyjaciela i na tymże sejmie dostał w nagrodę zasług rycerskich królewszczyznę Ka­mionkę i 24000 złotych gotówką, a nadto w 1677 r. dostał jeszcze majątek Plesowice; podkomorzy, a ostatnio marszałek rzeczycki 1699 r., z żony Zo­fii Kopciówny miał córkę Justynę za Michałem Sołtanem, podkomorzym starodubowskim, i synów: Antoniego, Kazimierza, podkomorzego rzeczyckiego 1710 r., i Piotra.
Antoni, poseł rzeczycki 1688 r., chorąży 1690 r., podkomorzy 1699 r., ostatnio marszałek rzeczycki 1701 r., stronnik Sapiehów, miał córkę Kry­stynę za Stefanem Frąckiewiczem-Radzimińskim, starostą trabskim, i sy­nów, Jana, chorążego i starostę rzeczyckiego 1729 r., pisarza wiel. litew., ostatnio 1758 r. kasztelana mińskiego, żonatego z Eleonorą Rudomina-Dusiacką, starościanką raduńską, i Michała.
Michał, chorąży 1715 r., marszałek rzeczycki 1729 r., stronnik Le­szczyńskiego 1733 r., marszałek Trybunału litewskiego 1740 r., kasztelan miński 1742 r., zm. 1758 r., pozostawił córki: Maryannę za Krzysztofem ks. Puzyną, starostą upickim, Teofilę za Erazmem Radowickim, podstolim wołkowyskim, Barbarę lv. za Kazimierzem Tyzenhauzem, starostą diamenckim, 2v. za Antonim Giełgudem, kasztelanem żmudzkim, i synów, Antoniego, żo­natego z Zofią Unichowską, i Józefa.Józef, starosta rzeczycki i strzałkowski 1775 r. (Vol. Leg.), oboźny 1774 r., strażnik litewski 1776 r., marszałek Trybunału litewskiego 1777 r., deputat do konstytucyi z sejmu 1786 r., w wojnie 1792 r. generał-lejtnant i dowódca korpusu na Białej Rusi, kawaler orderu św. Stanisława, mąż zacny i dobry patryota, miał dwie żony Maryannę Ogińską, wojewodziankę witebską, i Aloizę ks. Radziwiłłównę, starościankę rzeczycką, i z nich miał synów: Jana, Stanisława i Józefa.Józef, wylegitymowany w Cesarstwie i zapisany do ksiąg szlachty, gub. mińskiej 1840 r., żonaty z Julią ks. Radziwiłłówną, miał córki, Idalię za Adamem Naruszewiczem i Katarzynę za Sewerynem Dernałowiczem.Piotr, najmłodszy z synów Stanisława-Mi chała, pisarz ziemski rze­czycki 1711 r., miał syna Michała, sędziego ziemskiego rzeczyckiego 1738 r., po którym z lej żony Teresy Broel-Platerówny syn Tadeusz, a z 2-ej żony Racheli Galińskiej, skarbnikówny orszańskiej, synowie: Józef, Joachim, de­putat na Trybunał litewski 1762 r., starosta zahorański, Marcin i Mateusz;

Bibliografia

Herbarz Seweryna Uruskiego