Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bernowicz h.Bitner

20.04.2010 17:57
BERNOWICZ h. BITNER lub BERNOWICZ. Herb w polu czerwonem trzy srebrne róże, nad każdą z nich złota gwiazda sześciopromienna; na hełmie w koronie takież róże z gwiazdami, jak na tarczy.
Jan Bitner, szlachcic niemiecki, kapitan wojsk litewskich, otrzymał indygenat 1676 r., walczył pod Wiedniem 1683 r. i w następnych wojnach za Jana III, jako major; z jego potomków, jedni zostali przy nazwisku Bitner, inni, jak syn jego Jerzy, podpułkownik wojsk litewskich, wzięli nazwisko Bernowicz. Po Jerzym Wilhelmie, synu tego Jerzego, z żony Karoliny Hordyna, stolnikówny starodubowskiej, syn Michał, stolnik wendeński, starosta krewski, oboźny 1769 r., podczaszy nowogrodzki 1780 r., sędzia ziem. nowogrodzki 1784 r., podkomorzy słucki 1792 r., podpisał elekcyę 1764 r.; deputat na trybunał, poseł na sejm czteroletni, należał do wy¬bitniejszych jego członków; po upadku kraju został rzeczywistym radcą stanu i był marszałkiem szlachty pow. słuckiego, z żony Katarzyny Wołłowicz, marszałkówny grodzieńskiej, zostawił dwóch synów, Serwacego i Józefa. Z nich Serwacy, dziedzic dóbr Hrożow, z żony Aleksandry Obucho-wicz, miał synów, Władysława i Mieczysława, z których Władysław zaślubił Michalinę Ilnicz Zubko i z niej pozostawił syna Jerzego, żonatego z Teresą Wendorff, z tej dzieci: Leon, Maryan i Antonina, a Mieczysław, ożeniony z Waleryą Szemesz, ma dzieci: Michała, Bohdana, Witolda, Emilię i Anetę.
Józef, drugi syn Michała marszałka, kapitan wojsk pols. 1812 r., zaślubił Teresę Wojniłowicz i z niej miał syna Sobiesława, żonatego ze Stefanią Wendorff, z której syn Napoleon.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego