Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bystram h.Tarnawa

23.04.2010 08:40
BYSTRAM h. TARNAWA. Pisali się także Bistram i Bistrom. Podług familijnej tradycyi mają pochodzić od rodziny Stryjeńskich z wojew. lubelskiego, którzy, osiedliwszy się w Prusach Zachodnich, wzięli nazwisko Bystram, Już w r. 1440 Gotard Bystram był rządcą w Kowalewie, jego syn Gotard, w 1457 r. starosta rogoziński i dzierżawca osiecki, komendant polskiej załogi w Iławie, stracił przez niebaczność to miasto i sam został zabity od Krzyżaków. Przypuszczać tedy należy, iż była rodzima w Prusach familia Bystramów, zgasła w linii męzkiej, a z którą spokrewniony po kądzieli któryś ze Stryjeńskich wziął jej nazwisko, zachowawszy swój herb. Ta familia Bystramów, począwszy od połowy XVI stolecia, należała do znakomitszych w Prusach Zachodnich, łączyła się małżeństwami z najznakomitszemu rodzinami tej prowincyi i prawie dziedzicznie przez długi przeciąg czasu posiadała wyższe urzędy wr ziemi michałowskiej. Jan z Ra¬dlina 1510 roku miał syna Andrzeja. Fabian, zwany Zajączkowskim, sędzia ziemski tczewski i michałowski 1572 r., z żony Barbary Kostka miał trzech synów: Joba, Heronima i Krzysztofa. Z nich Job, sędzia ziemski michałowski 1580 roku, mąż niezwykłej prawości charakteru, z żony N. Bażeńskiej miał synów, Jerzego i Krzysztofa. Krzysztof, sędzia ziemski michałowski 1630 r., wierny królowi Zygmuntowi III, pozostawił córkę Barbarę za Pawłem Studzińskim 1650 roku.
Po Heronimie, drugim synu Fabiana, pochodził Michał, kanonik war¬miński, przyjaciel i hojny nadawca Jezuitów, a po Krzysztofie, najmłodszym z braci, sędzim ziemskim tczewskim 1625 r., z żony Barbary Wiesiołowskiej było pięciu synów: Leonard, sędzia ziemski tczewski, podwójewodzy i po¬seł pomorski, podpisał elekcyę 1674 roku, Baltazar, sędzia ziemski tczewski 1660 r., Bogumił, Władysław i Ignacy, który podpisał elekcyę 1648 r.
Z tej familii. Maciej, biskup argiweński, sufragan chełmiński 1667 roku, um. 1674 roku. Remigian, z chorążego chełmińskiego podko¬morzy pomorski 1699 roku, starosta sobowicki i radzyński, mąż wielkiej zacności, poseł na sejmy 1674—1703 roku, poślubił Maryannę Szydłowską. Andrzej, poseł na sejm 1697 roku. Jan, cześnik bracławski, podwo-jewodzy pomorski 1740 r., ożeniony ze Stanisławską. Władysław, cześnik parnawski, um. 1754 r. Wojciech, opat Cystersów 1722—1744 r., restaurował kościół opacki w Obrze. Jan Nepomucen, także opat Cystersów w Obrze, wiele przyłożył się do upiększenia klasztoru i kościoła swojego opactwa. Wacław, pułkownik wojsk koronnych 1752 roku, podkomorzy pomorski, podpisał z wojcw. pomorskiem elekcyę 1764 r. Władysław, sądowy mirachowski 1768 r. Mikołaj, pułkownik gwrardyi ros., posiadał w 1856 r. majorat Chełmno i Sławsk, w pow. łęczyckim.
Z osiedlonych na Litwie i na Wołyniu. Jan, dziedzic dóbr Zwirblau, w pow. upickim 1650 r., poślubił Magdalenę z Hejkingów i z niej miał syna Jana, właściciela dóbr Borkłojn, cześnika inflanckiego 1695 r., po którym z pierwszej żony N. Bystram syn Stanisław, a z drugiej żony Anny Święcickiej synowie: Mikołaj, Bogusław i Aleksander. Z nich:
Bogusław, wojski smoleński 1730 r., pozostawił syna Bartłomieja, rotmistrza upickiego 1764 r., właściciela dóbr Kursz, a od 1765 r. sędziego upickiego, po którym córki: Zofia za Janem Burniewiczem, pisarzem ziemskim upickim, Józefata za Stanisławem Bobanem, sędzią ziemskim upickim i trzech synów: Franciszek, sędzia ziemiański upicki 1792 r., Tomasz, właściciel dóbr Golminiany, sędzia ziemski upicki 1796 r. i Karol, dziedzic dóbr Borkłojn i Karolowa, sędzia graniczny upicki 1790 r., poślubił Annę Białozorówn^ i z niej pozostawił syna Karola, żonatego z Zofią Minejko, z której synowie: Władysław i Kazimierz. Z nich Władysław z żony Michaliny Ka¬mieńskiej ma dzieci: Władysława, Karola, Kazimierza, Gabryelę, Jadwigę, Michalinę, Tadeusza i Irenę. Kazimierz, młodszy syn Karola i Zofii Minejko, z żony Anny Szabuniewicz ma córkę Krystynę i trzech synów: Wiktora, Stanisława i Edwarda.
Aleksander, najmłodszy syn Jana, cześnika inflanckiego, dziedzic dóbr Borkłojn 1740 roku, pozostawił dwóch synów: Andrzeja i Antoniego, z których Andrzej miał córki: Annę Michałowa Nowicką, Rozalię, żonę
Leona Boufała, oboźnego starodubowrskiego i synów: Kazimierza, szambelana królewskiego 1789 r., następnie podkomorzego szawelskiego i Dominika,generał-majora wojsk litewskich 1794 r.
Mikołaj, Aleksander z synami: Andrzejem, Antonim i Józefem, Bogusław z synem Bartłomiejem i tego synem Karolem, po którym syn także Karol, marszałek szlachty pow. poniewiezkiego 1865 roku z synami, Witoldem i Kazimierzem, i Stanisław z synem Krzysztofem, synowie Jana, wnukowie Kazimierza, wylegitymowani w Cesarstwie 1835 roku i za¬pisani do ksiąg szlachty gub. kowieńskiej.
Mikołaj, syn Romana, kamer]unkier ros. 1840 r. Karol, syn Karola, dóbr Żmujdki, Rodryg, syn Grzegorza, generał-adjutant wojsk ros., dóbr Grenctal, Władysław, syn Karola, dóbr Bystrampol dziedzice 1882 r., w gub. kowieńskiej.
ttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego