Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Borowy

16.06.2009 18:08
BOROWY [liczba mnoga Borowi, forma żeńska Borowa, forma kawalerska Borowiak, forma panieńska Borowianka]. Wsie gniazdowe: Borowe-Gryki, Borowe-Chrzczany (albo Borowe-Chrzconowo).
Wieś Borowe po raz pierwszy wymieniona jest w roku 1437. W 1438 r. książę Bolesław IV nadał 13 włók między Krzynowłogą a Morawami Pawłowi de Chrzanowo (zapewne od niego poszła nazwa Borowe-Chrzany). W 1445 r. wzmiankowany Paweł de Borowe dziedzic części w Stryjewie.
W 1634 r. w grodzie warszawskim Jakub Borowy syn Wojciecha dziedzica Borowe-Chrzczonowo herbu Zaremba (na tarczy dwudzielnej blankami w pas, w polu pierwszym srebrnym półulew złoty, w polu drugim czerwonym trzy kamienie złote) był świadkiem przy wywodzie szlachectwa Wojciecha Łojewskiego, którego babką była Helena z Borowych Łojewska.
Jan i Wojciech Borowi w 1697 r. podpisali elekcję Augusta II.
W drugiej połowie XVII w. ród ten występuje w Borowych-Chrzczanach i Turowie-Sikorach w powiecie mławskim.
Borowi pod koniec XVIII w. dziedziczyli na cząstkach w Borowych-Chrzanach, Chmieleniu, Gadomcu-Wyrakach i Łojach. Na początku XIX w. pojawili się również w Morawach-Śliwkach, Ostrowych-Kopciach, Ostrowych-Przedborach i Pierzchałach-Błażejach. W 1847 r. na Borowych-Chrzanach dziedzicami byli Ignacy i Elżbieta, Leon i Tomasz Borowi, podczas gdy Łukasz i Leon posiadali swe cząstki w Chmieleniu Wielkim, Jan w Łojach, Felicyan w Morawach-Śliwkach, Józef w Ostrowych-Kopciach, Alexander w Ostrowych-Przedborach, a Teofil w Pierzchałach-Błażejach. Borowi występowali również na Pobożu w powiecie mławskim, gdzie dziedziczyli m.in. na Moszczynach-Połciach Młodych.
W 1859 r. Konrad Damazy Borowy syn Alexandra i Zofii z Romanów, rzekomy potomek Tomasza dziedzica Zakrzewa w pow. mławskim, wywiódł się ze szlachectwa przez Heroldią Królestwa Polskiego nieprawidłowo z herbem Abdank. Natomiast Heroldia odrzuciła podania szeregu innych Borowych.
Po dziś dzień zamieszkują parafię Krzynowłoga Mała. W 1990 r. w województwie ciechanowskim zamieszkiwało 186 osób o nazwisku Borowy lub Borowa, w województwie ostrołęckim – 527, a olsztyńskim – 201. Łącznie stanowiło to 28% osób noszących to nazwisko w Polsce.

http://akson.sgh.waw.pl/~apszczol/kmherb.htm