Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kulikowski Walery (2)

21.09.2012 10:16
KULIKOWSKI WALERY (WALERIAN) (1836-1910)
    Syn Jana, pochodził z Wilna. Ukończył inżynierię w Petersburgu, był rządowym budowniczym w Kownie. W powstaniu jako naczelnik cywilny m. Kowna zajmował się organizacją dostaw broni i żywności do oddziałów. Aresztowany, po dwóch latach śledztwa (nikogo nie wyda&#322 został skazany przez Audytoriat Polowy w Wilnie na osiedlenie na Syberii, utratę praw i konfiskatę majątku. W Ir-kucku zachorował na tyfus. Oficjalnie przebywał na osiedleniu w gm. Makarowskiej gub. irkuckiej, faktycznie w Irkucku, gdzie zaprojektował drzwi i ołtarz dla kościoła katolickiego (wykonawcą był I. Eichmiler) oraz kaplicę w cerkwi na pamiątkę ocalenia życia Aleksandra II. Za gliniany model kaplicy i rysunki projektów otrzymał w 1868 r. dyplom pochwalny na wystawie w Irkucku. Dla B. Dybow-skiego, z którym byl zaprzyjaźniony, sporządził rysunki i kosztorys specjalnego przyrządu do mierzenia głębokości Bajkału i łowienia na przynętę na dużych głębokościach (projekt nie został zrealizowany). W 1871 r. odzyskał prawa stanu, a w roku następnym otrzymał zgodę na czasowy wyjazd do Libawy, gdzie poślubił Ewę Huszczównę. Oboje powrócili na Syberię. K. otrzymał pracę u braci Butinych (właściciele kopalń złota) w Nerczyńsku, zajmował się tam budową murowanych domów. Jego autorstwa była również, podziwiana przez wszystkich mieszkańców Nerczyńska, wybudowana na przyjazd W. Ks. Aleksieja (przybył dopiero latem) lodowa brama triumfalna. „Udekorowano ją zielonymi gałązkami, frędzlami, a {te} polanę woda po zastygnięciu na mrozie czyniły wspaniałą dekoracje, /.../ w niszach ustawiono różnokolorowe lampy i zapalone wieczorem czyniły z bramy zaklęty zamek" (B. Dybowski). W 1876 r. zamieszkał w Kijowie, gdzie m.in. założył ze wspólnikiem fabrykę kafli i wyrobów terakotowych. Zmarł w Kijowie.
Portret mężczyzny z długą brodą, ujęcie głowy. Na fot. podpis: „Kulikowski Walerjan" Fotograf: „Photogr. J. Malmberg / a Irkoutsk."
Lit.: MWP, zb. A. Kr., inf. przy fot. 20kr/36, 4113/1246 MW; druga fot. w tym zbiorze przedstawia K. W. w „stroju rządowym", w jakim wędrował etapami; Pamiętnik Dra..., s. 315, 451, 589; B. Dybowski, O Syberii..., t. I, s. 322; J. Maliszewski, Sybiracy zesłani..., s. 22.; S. Zieliński, PSB, t. XVI; J. Gieysztor, Pamiętniki..., t. I, s. 413; W. Śliwowska, Syberia w życiu..., s. 242.

Том 2. Стр. 195-196.
49/2.
Źrodlo:
Powstanie styczniowe i zesłańcy syberyjscy Katalog fotografii ze zbiorów Muzeum
Historycznego m.st. Warszawy /Генеалогический форум ВГД/