7046. Karaś Janina

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Karaś Janina

Postprzez genarch » 24.02.2010

Janina Karaś - 1903 - 1948

Ur. 3.05.1903 w Niżnij Nowogorodzie. Przed wojną, po ukończeniu (różnych) studiów, pracowała w Instytucie Oświaty Dorosłych oraz Towarzystwie Teozoficznym. Była szefem V wydziału Komendy Głównej ZWZ i AK. Była majorem Wojska Polskiego - posiadała najwyższy stopień w AK wśród kobiet. Pseudonimy: Jadwiga Berg, Bronka, Haka, Henryk Kościesza, Ość i Rybczyńska.

W czasie wojny brała udział w Konferencji w Belgradzie w roku 1940, skąd przywiozła nominację generalską dla gen. „Grota” Roweckiego, podpisaną przez gen. Sikorskiego. W jej warszawskim mieszkaniu odbywało się wiele narad i odpraw Komendy Głównej AK. W czasie Powstania Warszawskiego należała do ścisłego kierownictwa. Utonęła w nieznanych okolicznościach w Indiach 25.10.1948 roku.

Rodzice: Klemens Karaś i Bronisława Jadwiga dd. Brzozowska

:drzewo: Genealogia Brzozowskich
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec

Powrót do K____