Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bendry k. Mirosławia

Tytuł:
Bendry k. Mirosławia
Opis:
Od Cyganowa ku wschodowi przy trakcie z Serej do Olity, widzieć się daje piękny nowy kościół z muru na górze wzniesiony: jest to Mirosław wieś zgromadzenia księży Marjanów. Miejsce to pierwotnie nazywało się Słobodą, potém od Mirosławskiego dziedzica dóbr Bendry i Słobody, nazwane Mirosławiem. Antoni Ważyński skarbny litewski, stawszy się właścicielem tych dóbr, sprowadził tu z klasztoru w puszczy Korabiewskiéj Marjanów i fundował r. 1775 kościół i klasztor dlatego zgromadzenia.
Gdy zaś te budowle pożar pochłonął, nowa świątynia pod wezwaniem Ś. Trójcy,
kosztem rządu, z przyłożeniem się parafjan i kollatora Skarzyńskiego, za summę rs. 75,000, w roku 1847 zbudowaną została. W ołtarzu wielkim umieszczony jest obraz Niepokalanego Poczęcia M. B. niepospolitego pędzla. Z prawéj strony kościoła na ścianie, wisi pomnik z czarnego marmuru wyrobiony, na którym naspisano: "Anna z Michniewiczów Skarzyńska, zmarła d. 30 kwietnia 1842r"
W skromnéj celi księdza Naruszewicza prezydenta klasztoru i b. jenerała zgromadzenia Marjanów, jest portret księdza Stanisława Papczyńskiego fundatora Marjanów w Polsce, który zmarł r. 1701, mając wieku lat 70, a po upływie lat 56 od jego zgonu, to jest r. 1757, Marjanie czynili starania o beatyfikację tego pobożnego zakonnika.
Tuż za Mirosławiem ku północy leży wieś Bendry, własność Skarzyńskiego, przy któréj wznosi się góra sypana czyli pile litewska, brzozą porosła, a wśród drzew stoi ozdobna kapliczka, staraniem żony dziedzica z cegły wystawiona. Tam dziś cicha modlitwa wznosi się do Boga o utrzymanie wiary od przodków przekazanéj, oraz miłości braterskiéj, któremi wszystko złe odwróconém być może.

Treść opisu pod zdjęciami została zaczerpnięta z rozdziału XI.
Krasnopol, Łoździeje, Metele, Cyganowo i Ajtwaras, Pochodzenie obrazu Bogarodzicy trempińskiéj w Lubowie, Mirosław i Bendry.
z książki - Aleksander Połujański
"Wędrówki po guberni augustowskiej w celu naukowym odbyte".
Wymiary oryginału:
487 x 720
Źródło:
Album rodzinny Jerzego Świątkowskiego - potomka Skarżyńskich z Bendr k. Miroslavas, Naszlan i Dajnowa k. Zasliai
Numer zdjęcia:
30373