Polska Encyklopedia Historyczno-Genealogiczna Polska Encyklopedia Historyczno-Genealogiczna
 

 
 
Haseł w Leksykonie: 8897.
 
Grupy haseł
Miary i wagi
Systemy genealogiczne
Pieniądz używany w Polsce
Rodzaje uzbrojenia
Mobilia herbowe
Tytulatura klasowa
Zawody i funkcje
Stosunki rodzinne
Alchemia
Masoneria
Graficzna wyszukiwarka herbów
 
Inne Słowniki Herbarza
Biografie osób i rodzin
Opisy miejsc i miejscowości
Lokalizacje geogr.
Baza fotografii
Zbiory nazwisk, listy
Powstańcy 1863 - lista
Zarządcy dóbr prywatnych
Staropolskie przepisy kulinarne
Opowiadania
 
 
Hasło
Wystarczy wpisać część nazwy                                                                              (dokładne słowo)
Opis, nazwisko    
Wystarczy wpisać część nazwiska, lub innego słowa (bez gwiazdki)
#  A  B  C Ć  D  E  F  G  H I J  K  L  Ł  M  N  O Ó  P  Q  R  S Ś  T  U  V  W  X  Y  Z Ź Ż


Krzanowski
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: KrzanowskiKrzczonowicz
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: KrzczonowiczKrzeczkowski
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: KrzeczkowskiKrzeczunowicz

Rodziny należące do herbu: Krzeczunowiczkrzesnanek
(gwar) - ojciec chrzestnyKrzyczewski
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: Kryczewski, Krzyczewskikrzynówek
naczynie do rozdrabniania nasionKrzyszkowski
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: KrzyszkowskiKrzyształowicz
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: Krzyształowicz, KrzystałowiczKrzysztofowicz
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: KrzysztofowiczKrzywaśńkrzywaśń

Nazwa dla mobilium herbowego w kształcie wydłużonej litery S (czasem odwróconej). Krzywaśń symbolizuej rzekę. Herby Drużyna, Śreniawa, Kopaszyna

Herby z tą symbolikąKrzywda


Uszczerbiona odmiana herbu Lubicz

Rodziny należące do herbu: Antoszewicz, Antuszewicz, Augustowicz, Bajkowski, Baykowski, Bejdo, Beyd, Białojezierski, Biernacki, Bogucki, Borkowski, Chmara, Chmura, Chrząstowski, Czarnocki, Dajnowski, Dalkiewicz, Danowski, Daynowski, Dembowicz, Dinowski, Dobrowolski, Duńczewski, Gałązkowski, Gawryłkowicz, Gawryłowicz, Gilewicz, Gorliński, Goski, Grochowski, Grodecki, Hawryłkiewicz, Huściło, Kierzkowski, Kieszkowski, Kiszkowski, Kobyliński, Kozikowski, Krasnodębski, Kruszyński, Ksieniewicz, Kudrzycki, Kulczycki, Listopacki, Listopadzki, Łapa, Łappa, Łazeński, Łazewski, Łaziński, Łazowski, Łoziński, Maciorkowski, Milik, Moniuszko, Muczyński, Nahojewski, Nohojowski, Nahujewski, Obniski, Panasiewicz, Pisulski, Pogorzelski, Poleski, Polewski, Ragniewicz, Ratyński, Rojek, Rzewuski, Sankowski, Sankowski, Sienicki, Siennicki, Siękowski, Soczycki, Stankiewicz, Szańkowski, Szarkiewicz, Szczubielski, Ślaski, Święcicki, Tarasewicz, Tarasowicz, Trzciński, Tubielewicz, Tubilewicz, Węglowski, Węgłowski, Wróblewski, Zgorzelski, Znaniecki, ŻnajedzkiKrzywicki
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: Krzywicki, KrzywieckiKrzywosąd
Niesobia (herb szlachecki)Krzyż
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: Staniłowicz, Wyszatrawka, Wyszetrawka, Wyszotrawkakrzyż
Podstawowy znak używany w heraldyce, ale także w wielu innych dziadzinach takich jak znaki znaki bartne, runy, gmerki itp. Jako najprostszy znak był znany od zawsze, w formach religijnych, astronomicznych, alchemicznych. Od czasów Chrystusa jest znakiem najczęściej kojarzonym z chrześcijaństwem, choć różne jego formy mogą mieć różne znaczenie (np. swastyka też jest formą krzyża). Krzyż był bity na monetach władców którzy przyjmowali chrzest na znak związania z chrześcijaństwem. Został upowszechniony bardzo szeroko przez zakony rycerskie.

Herby z tym znakiemkrzyż archaniołów

Znany także jako krzyż Golgoty. Jest to symbol posłańców bożych. Archaniołowie mają funkcje opieki nad religią podczas gdy zwykli Aniołowie opieki na ludźmi bezpośrednio, traktowani są jaki drugi stopień chórów anielskich. Jego występowanie w niektórych herbach jest najczęściej przypadkiem - wynikającym ze zbieżności z innymi formami krzyża.

Herby z tym symbolemkrzyż białoruski

Zwany inaczej krzyżem św. Eufrozyny. Krzyż ten charakteryzuje się dwoma poprzeczkami - wyższą krótszą. Jest symbolem prawosławia na terenach Białorusi. Jest niezwykle podobny do krzyża lotaryńskiego, który różni się jednak od niego proporcjami ramion i krótszym szczytem. Krzyż o takim kształcie nie musi być jednak związany tylko z prawosławiem. Występuje np. w godle Miechowitów.

W XVI i XVI upowszechniony jako karawaka - symbol chroniący od zarazy

Wyszukaj herby z tym symbolemkrzyż celtycki

Popularny symbol irlandzki i skandynawski wieków średnich, obecnie używany na emblematach również w zastosowaniu magicznym. Jest to rozwinięta forma celtyckiego (i nie tylko) znaku - symbolu słońca - który opisany jest jako krzyż słoneczny. Wykorzystywany w niektórych znakach runicznych oraz znakach cechów. Krzyż oznacza Chrystusa ukrzyżowanego gdzie koło oznacza Boga. Może też oznaczać chrześcijaństwo "wyzwolone" od nurtu śródziemnomorskiego. Jest też uproszczoną wersją krzyża Antlantydy (trzy okręgi).

Herby z tym symbolemkrzyż Chrystusa

Jedna z form krzyża nazywana po prostu krzyżem Chrystusa.


Herby z tym symbolemkrzyż Chrystusa 2

Jedna z form krzyża nazywana po prostu krzyżem Chrystusa.

Herby z tym symbolemkrzyż egipski

Jedna z form krzyża koptyjskiego (Crux Ansata) wywodzący się oryginalnie z krzyża Ankh.

Herby z tym symbolemkrzyż ewangelistów

Krzyż poprzez cztery stopnie podstawy reprezentuje 4 ewangelistów.

Herby z tym symbolemkrzyż gammakrzyż Golgoty

Krzyż używany przez członków wielu bractw i licznych rycerzy krzyżowych jako znak herbowy.

Herby z tym symbolemkrzyż grecki

Ta forma znana była szeroko w prekolumbijskiej Ameryce jak i w dorzeczu Eufratu i Tygrysu ok. 1000 lat przed n. Chr. Związany z symboliką koła, symbolizował siłę, cztery strony świata, i 2 przenikające się formy bądź cztery równosilne wartości. Znany także jako krzyż św. Grzegorza widnieje na flagach Szwajcarii i Grecji - zaadaptowany przez Czerwony Krzyż jako dawny znak kogoś, kto przeszedł tortury.

Znajdź herby z tym znakiemkrzyż grecki 2

Inna forma krzyża greckiego

Herby z tym symbolemkrzyż inwokacyjny

Ten znak (często także odwrócony o 90 stopni) stosowany był na oznaczenie niebezpiecznej substancji - np. lekarstwa o nieznanym do końca działaniu i oznaczał "bierz - ale niech Cię Pan Bóg ma w opiece".
Podobny w znaczeniu i kształcie do karawaki i krzyża białoruskiego.

Szukaj herbu z tym znakiemkrzyż irlandzki

Nazywany obecnie krzyżem celtyckim. Jest to nałożenie celtyckiego (i nie tylko) znaku - symbolu słońca na krzyż co odzwierciedlało głęboką symbolikę Chrystusa jako słońca.

Herby z tym symbolemkrzyż jerozolimski

Nieco oszczędniejsza forma krzyża ogólnie zwanego krzyżem palestyńskim. Używany pierwotnie w czasach, gdy Jerozolima była zdobywana przez wyprawy krzyżowe. Przybrany został za godło przez Godfryda z Bouillon, jako obrońcy Grobu Świętego. Godło Królestwa Jerozolimy i niektórych zakonów rycerskich np. Bożogrobców. Symbolizuje pięć ran Chrystusa ukrzyżowanegokrzyż kawalerski

Krzyż kawalerski lub inaczej zwany rycerski, przy czym ten drugi nieco ustylizowany jest podstawą znaków teutońskich i hitlerowskich (krzyż mantuański). Krzyż kawalerski jest podstawą wielu odznaczeń wojskowych, takich jak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Wyszukaj herby z tym symbolemkrzyż koptyjskikrzyż kotwiczny

Cztery kotwice ustawione w formie krzyża greckiego symbolizują nadzieję. Godło krain historycznych Austrii: Piemonto, Gorycji, Gradyski.


Herby z tym symbolemkrzyż kotwiczny 2

Ukryty symbol krzyża stosowany w czasach gdy chrześcijaństwo było zakazane.

Szukaj herbów z tym kształtemkrzyż Ku Klux Klanu

Rasistowska organizacja przełomu wieków w USA - Ku Klux Klan (zwalczająca Murzynów i katolików) przyjęła za symbol łaciński krzyż z dodanym znakiem oznaczającym na mapach morskich latarnię morską.

Herby z tym symbolemkrzyż laskowany

Zwany też krzyżem świętym lub "crux comissa" - krzyż złączony. Cztery litery tau ustawione w symbol krzyża. Znak wybrania, znak Chrystusa - dawcy wszelkich łask. Często w godłach hiszpańskich kolonii w Ameryce.

Herby z tym symbolemkrzyż lotaryński

Często używany w heraldyce i na medalach. Był symbolem Andegaweńskim, wcześniej używany był również przez templariuszy. Z tego powodu wykorzystywany dzisiaj w obrzędach masońskich przy inicjacji stopnia "Rycerz Świątyni".

Charakterystyczną cechą jest posiadanie wszystkich 6 końców równych. Używany w herbach może wywodzić się jednak z innych form krzyża. Podobny w kształcie do karawaki (dłuższa podstawa), krzyża białoruskiego (również dłuższa podstawa), krzyża inwokacyjnego (zazwyczaj w formie kresek lub cięć) i krzyża podwójnego.


Herby z tym symbolemkrzyż maltański


Ten rodzaj krzyża używany przez Zakon Maltański stał się bardzo dobrze rozpoznawalny w wielu krajach. Często używany także jako forma szczególnie ważnych odznaczeń państwowych. Osiem końców krzyża symbolizuje osiem cech rycerskich: lojalność, miłosierdzie, hojność, odwagę, honor i chwałę, brak strachu przed śmiercią, niesienie pomocy, wierność Kościołowi. Krzyż był również znaleziony wśród znaków templariuszy. Inauguracja tego krzyża odbyła się w 1118 r. przez 8 rycerzy, którzy w obecności patriarchy Jerozolimy przysięgli bronić pielgrzymów podróżujących do świętego miasta. Zwany też krzyżem ośmiu rozkoszy niebiańskich, lub krzyżem o ośmiu rogach. Łącząc symbol krzyża i gwiazdy stał się symbolem medytacji. Niekiedy też stosowany jako alchemiczny znak ognia. Symbolizuje kazania ośmiu błogosławieństw. Liczba 8 jest w Biblii oznacza porządek, prawo, stosowanie zasad.

Szukaj herbów z tym symbolemkrzyż mantuański

Jest używany w niemieckim orderze żelaznego krzyża. Order ten był opracowany przez Króla Fryderyka Wilhelma III Pruskiego w 1813 r., aby odznaczyć ludzi walczących w kampanii przeciw armii Napoleona. Krzyż używany przez marynarkę niemiecką. W czasie I wojny światowej był symbolem okrętów i samolotów wojennych. Potem związany był z ruchem faszystowskim np. we Francji. Używany także na flagach portugalskich w czasie sympatyzowania z faszyzmem - aż do 1974r.
Forma niezwykle zbliżona do krzyża kawalerskiego

Herby z tym symbolemkrzyż nieskończoności

Symbol wykorzystywany w niektórych herbach.

Herby z tym symbolemkrzyż ostry

Symbol używany przez niektóre bractwa i na niektórych herbach. Zwany też w opisach krzyżem zaćwieczonym. Zbliżony symboliką czasem do gwoździa.


Herby z tym symbolemkrzyż palestyński

Krzyż palestyński lub w oszczędniejszej formie jerozolimski. Używany pierwotnie w czasach, gdy Jerozolima była zdobywana przez wyprawy krzyżowe. Przybrany został za godło przez Godfryda z Bouillon, jako obrońcy Grobu Świętego. Godło Królestwa Jerozolimy i zakonów. Symbolizuje pięć ran Chrystusa ukrzyżowanego.

Herby z tym znakiemkrzyż papieski

Potrójny symbol papieski jako najwyższego kapłana, nauczyciela i pasterza.

Herby z tym symbolemkrzyż patriarchalny

Krzyż Patriarchalny, Arcybiskupi, Caravaca. Zwany jest też krzyżem cholerycznym, gdyż był stosowany na oznaczenie zarazy (w Polsce często o dwóch równych poprzeczkach, jak krzyż inwokacyjny). Wywodzi się z miasta Caravaca. Występuje w wielu herbach.

Herby z tym znakiemkrzyż peruwiański

Peruwiański krzyż słońca, związany z Inkaskim znakiem słonecznym. Używany niekiedy w symbolice podróżniczej.

Herby z tym symbolemkrzyż potrójny

Figura heraldyczna zawierająca w sobie trzy krzyże.

Znajdź herby z tym znakiemkrzyż prawosławny

Pierwotnie użyty przez bizantyjskiego artystę na znak dezintegracji cesarstwa rzymskiego przez Gotów. Przyjęty przez Kościół prawosławny - gdzie dodatkowe ramiona symbolizują dwóch łotrów z których jedne nawrócony poszedł do nieba, drugi do piekła. Symbol związany również ze św. Andrzejem, który był torturowany na krzyżu o ukośnym ramieniu. - św. Andrzej jest jednym z ważniejszych świętych prawosławnych. Związany także z historią ukrzyżowania gdzie nad głównym ramieniem był umieszczony napis, a stopy Chrystusa oparte były o podstawkę, która była ukośna ponieważ na pierwszych ikonach Chrystus jest przedstawiany jako mający jedną nogę krótszą - być może wiąże się to z historią Całunu Turyńskiego.

Ustalenie formy krzyża nastąpiło praw. w XIw. gdy cesarz Bazyli przekreślił swój emblemat pierwszą literą imienia Chrystusa. Wtedy też nastąpił chrzest Rusi Kijowskiej.Kniaź Władimir, nie chcąc urazić majestatu szwagra (za cenę chrztu ożenił się z jego siostrą), przeniósł na swój krzyż jedną z belek.

Wyszukaj herby z tym symbolemkrzyż prawosławny 2

Wariant krzyża prawosławnego ale także i krzyża papieskiego.

Herby z tym symbolemkrzyż runiczny

Istnieje kilkadziesiąt znaków runicznych związanych z krzyżem. Znane są one z kamieni, grobowców, kopców.

Herby z tym symbolemkrzyż ruski

Sześcioramienna odmiana krzyża prawosławnego. Używany na terenach Galicji ale też i w całej Rosji. Często spotykany na nagrobkach prawosławnych.

Znajdź herby z tym znakiemkrzyż rzymski świętykrzyż strzalkowy 2

W mowie znaków symbol ten znaczył "tutaj żyją dobrzy ludzie"

Herby z tym symbolemkrzyż strzałkowy

W mowie znaków symbol ten znaczył "tutaj żyją dobrzy ludzie"

Herby z tym symbolemkrzyż św. Andrzeja

Święty Andrzej był torturowany na krzyżu o tym kształcie.

Herby z tym symbolemkrzyż św. Antoniego

Krzyż "Tau". Św. Antoni uznawał go za znak szczególnie silny przeciw demonom. Taki kształt miała laska tego świętego pustelnika. Znak semicki symbolizujący wiarę, że Chrystus został ukrzyżowany na krzyżu o takiej właśnie formie. Dzisiaj używany przez Franciszkanów jak krzyż Tau.

Krzyż ten oznacza Chrystusa jako dawcę wszelkich łask (szczególnie w powiązaniu z literami alfa i omega). Był też pitagorejskim znakiem świętym oznaczającym centrum świata, siłę słońca, stosowany w kulcie Mitry i w obrzędach dionizyjskich i eleuzyjskich.

Szukaj herbu z tym znakiemkrzyż św. Filipa

Krzyż apostoła Filipa, który wg legendy był ukrzyżowany w tej pozycji. Występuje na flagach narodowych krajów skandynawskich, z który duńska wydaje się być najstarszą narodową flagą na świecie.

Herby z tym symbolemkrzyż św. Janakrzyż św. Jerzego


Pierwotna forma krzyża ujednolicona obecnie z krzyżem greckim. Św. Jerzy był rzymskim chrześcijańskim oficerem, który przybył do Lidii, gdzie odkrył, że ludzie byli terroryzowani przez smoka. Wg legendy smok pożerał dziewice i właśnie miał to zrobić z córką króla. Jerzy zabił smoka, co spowodowało cykl następstw, które zakończyły się przejściem króla na chrześcijaństwo. Św. Jerzy stał się patronem wypraw krzyżowych, stąd krzyż ten stał się podstawą wielu orderów. W alchemii znak ten symbolizował arszenik.

Herby z tym symbolemkrzyż św. Piotra

Św. Piotr został ukrzyżowany głową w dół czego domagał się, gdyż uważał się za niegodnego takiej samej śmierci jak Jezus.

Wyszukaj herby z tym symbolemkrzyż szwajcarski

Krzyż używany przez Czerwony Krzyż

Herby z tym symbolemkrzyż słoneczny

Krzyż kolisty. Azjatycki i germański symbol słońca. Symbol pisany na drzwiach oznaczający "Tutaj żyją dobrzy ludzie". Jako krzyż wpisany w krąg (koło) wyraża szczególny związek nieba i ziemi. Symbol punktu środkowego, wyrównanie cech aktywnych i biernych w charakterze człowieka doskonałego. Znany również w Ameryce przedkolumbijskiej jak i w całym basenie Morza Śródziemnego od co najmniej 3500 lat. W chrześcijaństwie znany również jako krzyż konsekracyjny.


Herby z tym symbolemkrzyż słowiański

Słowiański symbol boga. Często występujący w okręgu, lub w powiązaniu z symbolami bogów Swaroga i Swarożyca (swastyka).

Herby z tym symbolemkrzyż trójlistnykrzyż widlastykrzyż wywyższony


Krzyże które symbolizują uhonorowanie Chrystusa i jego panowanie nad światem. Symbole te odnoszą się do Golgoty, i związane są z szerzeniem ewangelii - zarówno w religii katolickiej jak i prawosławnej. Krzyż wywyższony wspiera się często na czterech stopniach, które symbolizują cztery Ewangelie. W symbolu prawosławnej Golgoty widnieją oprócz krzyża także włócznie i pod spodem czaszka - która oznacza grób - wg legendy Chrystus miał być ukrzyżowany na grobie pierwszego człowieka.

Wyszukaj herby z tym symbolemkrzyż zdwojony

Inna - obok patriarchalnego - forma krzyża zwanego podwójnym

Herby z tym symbolemkrzyż zdwojony

Jako krzyż święceń symbolizuje pięć ran Chrystusa. Używany także jako symbol masoński - trójramienny - mistrz loży, dwuramieny - sekretarz loży

Szukaj herbu z tym znakiemkrzyż złodziejski

Symbol ten nawiązuje do dwóch złoczyńców, którzy ukrzyżowani byli obok Jezusa. Zwany też krzyżem widlastym lub krzyżem łotrów. Jest też symbolem Trójcy, lub duszy oczekującej łaski (człowiek z wyciągniętymi ramionami). W symbolice rycerskiej mówił o trzech miłościach rycerza - do Boga, suwerena i pani serca. Pitagorejczycy używali tego znaku na przedstawienie ludzkiego życia - które w czasach dziecinnych jest proste a potem rozwidla się do dobrego lub złego.

Herby z tym symbolemkrzyż łaciński

Podstawowa forma krzyża chrześcijańskiego. Początkowo używany z oporami ze względu na negatywne konotacje symbolu ukrzyżowania. Podstawa bardzo wielu herbów.

Herby z tym symbolemkrzyż Łazarza

Krzyż trójlistny. Przez użycie symbolu trójlistnej koniczyny na końcach ramion związany z symboliką Trójcy Przenajświętszej. Nazywany również krzyżem zdwojonym. Od imienia Łazarz pochodzi nazwa "lazaret" bractwa szpitalnego powstałego w Jerozolimie w 1120. Renesans przeżywało na dworach monarchów katolickich w wiekach XVIII i XIX. W 1816 połączone z zakonem św. Maurycego.

Herby z tym symbolemKrzyżanowski

Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: KrzyżanowskiKrzyżanowski II

Herb szlachecki. Występuje w: Nieznana Szlachta Polska. Rodziny należące do herbu: Krzyżanowski.Krzyżański

Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: Krzyżańskikrzyźmo
(od "krzyżmo" - olej święty), nazwa stosowana często na białe płótno ofiarowane dziecku podczas chrztu, z którego szyło się pierwsze ubrankoKrzyżoróż
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: HoffmanKrzyżostrzał
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: Proskura, Suszczański, Suszczyński, SzuszczańskiKrzyżłuk
Herb szlachecki. Rodziny należące do herbu: Kosikowski, Kozieka, Kozik, Kozika
Jeśli widzisz błąd, brak, nie znalazłeś swojego nazwiska, masz ciekawy pomysł, chcesz pomóc w inny sposób
prosimy skontaktuj się z nami.Bazy z których korzystasz finansowane są tylko społecznie. Pomóż!
Fundacja Odtworzeniowa Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Regon: 122719308, NIP: 6793086820
konto: Bank Pocztowy 96 1320 1856 2935 3154 2000 0001

Usługa online - Pay Pal
© Dynamiczny Herbarz Rodzin Polskich 2001-
Wszelkie kopiowanie słownika i haseł zabronione, wykorzystanie w publikacjach tylko z podaniem aktywnego linku.