Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Józef Leniecki

Zdjęcie powstańca styczniowego Józef Leniecki
Józef Leniecki h. Jelita. (Czasem zapisywany Leniewski, Liniewski)
Ur. 17.3.1839 Warszawa, zm. 5.1.1909 Tustanowice. Syn Kajetana Dominika Onufrego (geometry gubernialnego) i Walentyny Julii Molsdorf
Oficer wojsk rosyjskich. Organizator powstania w rawskim, opoczyński i łowickim z rozkazu Zygmunta Padlewskiego. Pierwszą bitwę stoczył pod Bolimowem. W powstaniu 1863 odbył całą kampanię z Jeziorańskim włączając to udział w całej organizacji Langiewicza - m.in. walcząc w bitwach pod Małogoszczą Skałą, Pieskową Skałą, Chrobrzem i Grochowiskami. Dowodził oddziałem kawalerii kozackiej. Był też w bitwie pod Kobylanką. Z polecenia Waligórskiego sformował własny oddział z którym walczył na Lubelszczyźnie i na Podlasiu. W szczytowym momencie dowodził nawet 1200 ludźmi. Walczył pod Turobinem, Chełmem, Kockiem, Krzywdą, Pakuszewem, Lubartowem a na końcu pod Gołębiem. Awansował do stopnia podpułkownika. Na polu walki działał aż do lutego/marca 1864 kiedy to przeszedł do Galicji. Tu został podczas organizacji kolejnego oddziału, podczas wyjazdu po broń do Krakowa został zaaresztowany i osadzony w Ołomuńcu. Udało mu się zbiec. Przebywał na emigracji we Francji w Paryżu oraz w Belgii gdzie ukończył École des Mines. Zajmował się pracą w belgijskich kopalniach. Prowadził poszukiwania naftowe w Rumunii, Iraku i Turcji a także w Galicji gdzie osiadł w 1883 roku. Był tu dyrektorem kopalni ropy naftowej w Berehach Dolnych, pomagał w zakładaniu kopalni w Borysławiu, mieszkając w sąsiednich Tustanowicach. Był jednym z założycieli Towarzystwa Techników Naftowych i przewodniczącym Towarzystwa Politechnicznego w Borysławiu. Został pochowany we Lwowie.

Żona Waleria Podoska (ślub 1877).
Dzieci: Paweł, Barbara (zam. Gliński), Walentyna Józefa ( ur. 1884 Sambor, zm. 1936, zam. Mieczysław Longchamps de Bérier, syn powstańca Franciszka).
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
Uwagi
UWAGA: W Księdze metrykalnej zgonów par. Borysław (Tustanowice, rz-kat) brak jest odnotowanej śmierci Józefa Lenieckiego.

[1] par. Warszawa, Nawiedzenia NMP
[2] Białynia-Chołodecki J., Pamiętnik powstania styczniowego...
[3] Zieliński S., Bitwy i Potyczki...
[4] Kozłowski E., (oprac) Zapomniane Wspomnienia...
[5] Białynia-Chołodecki J., Księga Pamiątkowa opracowana staraniem Komitetu Obywatelskiego w czterdziestą rocznicę powstania r. 1863/1864, Lwów 1904
[6] Białynia-Chołodecki J., Cmentarzyska ...
[7] par.Nowe Miasto - księga zapowiedzi 1877
[8] par. Sambor
[9] Mecl Tadeusz, Powstanie styczniowe na Lubelszczyznie, Lublin 1966
[10] Kieniewicz Stefan, Spiskowcy i partyzanci 1863 roku, PWN 1967
[11] Jadczyk Karol, Dowódcy Powstania Styczniowego, portret zbiorowy, Łódź 2016
[12] Augustyn Maciej, Mieszkańcy Bieszczadów w powstaniu Styczniowym, w: Bieszczad nr 6, 1999
METRYCZKA REKORDU
Id
76094
Imię
Józef
Nazwisko
Leniecki
Zdjęcie
Artykuł
brak
Nadawca
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe