Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Gastold

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Gastold

Inne wersje nazwiska

Rodzina Gastold żyła na terenach które niejednokrotnie zmieniały swoją przynależność narodową. Dlatego nazwisko uległo wielu zmianom i przekształceniom.Wydaje się słuszne przyjęcie oryginalnej pisowni nazwiska za Kasprem Niesieckim - Gastold. Jest to nazwisko od nazwy/imienia podobnych do Witold. Ks. Wojciech Wiuk w Nomencklatorze podaje formę Gastołd. (Herbarz Szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego zwany Nomenclator strona 178) a Boniecki Gasztold i Gasztołd ale to drugie ewidentnie jako przepisane z dokumentów a więc już mające naleciałości.

Zachowujemy także o ile jest to możliwe polską pisownię imion i nazwisk. Nasza publikacja jest publikacją polską i dlatego piszemy Andrzej czy Stanisław tak samo jak Mickiewicz. Publikacje litewskie będą zachowywać swoją piswonię - np. Mickievicius. Jednak gdy rodzina posługuje się nazwiskiem przekształconym zachowujemy tą formę - gdyż pod taką była rozpoznawana.

Formy

Polskie: Gastold, Gastołd, Gasztołd, Gasztold, Gosztowtt, Gosztold, Gaszdtowt,

Litewskie: Gostautas (męska forma), Gostautaite (żeńska forma), Gostautai, Gostautiene

Angielskie: Gastolth

Łacińskie:, Gastoldus

Włoskie: Gastaldi

Niemieckie: Gasthawdus

Francuskie: Gosztowtt, Gasztowtt, Gochtovtt

Legenda rodowa

Istnieje przekaz mówiący o rzymskim pochodzeniu rodziny, tj. od Rzymianina w służbie dworu książęcego. Najprawdopodobniej wzięła się ona od łacińskiej formy "gastoldus, castaldius" - "zarządca dóbr" - którym widocznie był protoplasta Strump (Grumpis) lub jego przodek. Było by to więc pochodzenie jedynie od łacińskiej nazwy urzędu Litwina a nie od Rzymianina. Fakt skoligacenia z najmożniejszymi rodami świadczy o tym że Gastoldowie byli już może nawet kilkaset lat wcześniej blisko książąt litewskich i zapewne są z nimi spokrewnieni. Możliwe też, że urząd castoldii przechodził z ojca na syna.

Hipoteza o pochodzeniu od litewskich słów "atgosti - tauta" (rozumieć ludzi, naród) w sytuacji gdy jest dużo prostsza geneza od łacińskiego gastoldus, musi upaść.

Redaktorzy strony rodzinnej: Jacek Zwierzchowski, Pierre Gochtovtt