Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Niewalda

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Niewalda

Pochodzenie nazwiska jest niejasne. Prawdopodobnie wywodzi się od określenie "nie - wałde" oznaczające nowo wykarczowany obszar leśny. Wyrażenie to zapisywane potem z niemiecka "neu-walde" w większości przypadków zamieniono w nazwach miejscowości na "nowy-las" przestając łączyć wyrażenie "nowy" z przedrostkiem "nie-", choć warto odnotować nazwę wsi "Niepaszyce". W XVII wieku trwała spora akcja kolonizacyjna w rejonach niedaleko Opola. Z tej racji nazwisko mogło powstać niezależnie w kilku lokalizacjach. Florian Niewalda ur. 1703 mieszka w Surowinie - która to jest takim nowym przysiółkiem, później włączonym do Brynicy. Wiele innych miejscowości (najczęściej powstałych w podobny sposób) ma również brzmienie zbliżone do tego określenia, i chociaż nazwy miejscowości odnoszą się do lasu (np. Nowy Las - to raczej chodzi tutaj o nowy "wy-las" - obszar wylesiony). Przykłady:
-Nowy Svet - (Czechy) - Neuwalde

-Nowy Las - (PL, k. Głuchołazów) - Neuwalde

-Niepaszyce (obecnie w Gliwicach) - Neuweide

-Drawno (PL) - Neuwedell

-Brzozowa (PL) - Neuwalde

-Myślibórz (PL) - Neumiddelwalde

-Smardzka Kolonia (k. Kluczborka, dzisiaj Smardy Dolne i Górne) - Neuwalde

-Piekocin (k. Milicza) - Neuwalde

-Poradów (PL) - Neufelde

Istnieje również podanie, które mówi, że nazwisko Niewalda pochodzi z Tyrolu. "Spotkaliśmy mężczyznę który również nazywał się Niewalda a był tyrolczykiem..." [z listu Sabiny Niewalda]. Jadnak jeśli do Tyrolu mógł się przenieść ktoś w XVIII wieku już noszący nazwisko Niewalda, to pamięć o tej migracji mogła w owej rodzinie zaginąć. Z racji na źródłosłów charakterystyczny dla Śląska, niespotykany nigdzie indziej, należy przypuszczać, że wszyscy Niewaldowie na świecie wywodzą się (choć może nie z jednego pnia) z okolic Śląska Opolskiego.

Podsumowując, można przypuścić, że nazwisko Niewalda było potocznym określeniem zarówno nowych wyrwanych lasom terenów, jak i osób mieszkających, lub zajmujących się karczowaniem lasu pod nowe obszary mieszkalne lub rolne. W efekcie ukształtowały się z niego dzisiaj zarówno nazwy miejscowości jak i nazwiska. Wszystkie mają swoje źródło w wiekach XVII/WVIII.

Jeszcze jedna koncepcja powstania nazwiska wywodzi je od imienia Ewald. Hipoteza ta jest bardzo prawdopodobna gdyż w rejonie Śląska pojawiają się podobnie zbudowane nazwiska - np. Nieklaus (z obocznością na Niklas)