Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Program gromadzenia wiedzy o genealogii rodziny Niewiński

Program jest cząstką działań Fundacji odtwarzania polskiej tożsamości kulturowej, historycznej i patriotycznej. Społeczna aktywność rodzinna jest łączona z ogólnymi programami Fundacji, angażując zarówno fascynatów jak i naukowców.

Niewiński

Wersje Nazwiska

Wersje nazwiska pojawiające się w dokumentach to: Niwiński, Niewiński

Legenda herbowa

Był rok 1239. Rozczłonkowana mocą testamentu Krzywoustego korona polska już od stu lat wegetowała na marginesie wielkiej Europy i miała jeszcze tak wegetować bez mała kolejnych sto lat. Był zatem rok 1239. Trzynastoletni władca centralnej, krakowskiej dzielnicy podzielonego państwa Bolesław V Wstydliwy zawarł właśnie związek małżeński. Wybranką księcia była pięcioletnia zaledwie Kinga (beatyfikowana w 1690 r.), córka potężnego króla Węgier Beli IV. W orszaku przybyłej do Krakowa oblubienicy wyróżniał się spośród smagłolicych, ciemnowłosych dworzan rycerz o konopnej czuprynie. Nie był Madziarem lecz Słowianinem. Urodził się i wychował w Słowacji, będącej wówczas integralną dzielnicą Węgier. Opowieść nie przekazała imienia przybysza, za to zaakcentowała fakt, który zaskoczył małopolskich rycerzy. Chodziło o jego tarczę. Miejscowych Awdańców, Toporczyków, Jastrzębców, których godła zasiedlały kruki, jastrzębie, sokoły, wieże, a hełmy zamykały pęki czaplich, orlich czy pawich piór zdumiała tarcza. której centralną część wypełniało godło osobliwe: kamień poczciwych, jakże dobrze znanych żaren, a hełm, równie osobliwy klejnot – uśmiechała się ośmioosobowa kolonia szczeniąt. Był to herb Paprzyca wtedy i później nieznany raczej w rodach polskiego rycerstwa.

Ulubieniec królewny Kingi podbił też serce księcia. Zapewne na jej prośbę władca wywianował przybysza, który otrzymał szmat ziemi, być może także wraz z ręką którejś z dwórek. Na darowanej ziemi Paprzyca posadowił rodzinne gniazdo, któremu dał nazwę Niwka (wieś istnieje do dziś i leży mniej więcej na połowie drogi między Tarnowem a Nowym Korczynem). Nazwa rodowego gniazda nie była przypadkowa (niwa to łan zboża, pole, rola) i korelowała z herbem. Od nazwy wsi rycerze z Niwki wkrótce zaczęli się zwać Niwińskimi lub Niewińskimi.”

(oprac: Józef Niewiński, Opole 27.01.2005 r.)

Legenda rodzinna

Funkcjonuje w mojej rodzinie legenda, że dwaj (Niewińscy) Niwińscy brali udział w rajdzie na Jadźwingów za panowania królowej Jadwigi tuż przed jej zamążpójściem. Za zasługi w tej wyprawie dostali szmat puszczy, którą oni i ich potomni wytrzebili, zasiedlając ziemię w ten sposób uzyskaną. W ten sposób powstały wsie: Niewino Borowe, Niewino Stare, Niewino Leśne, Niewino Zakrzewo, Niewino Popławskie, Niewino Kamieńskie i Niewino Sasiny. Wsie te nadal istnieją, z tym, że w dokumentach starych nazwy ich brzmią: Niwino, a obecnie na drogowskazach i administracyjnych dokumentach, Niewino. Herb Paprzyca jest herbem rzadkim, a jego zasadnicza wymowa wskazuje na rolnicze, a nie rycerskie zapędy tych, którzy się nim pieczętowali na początku dziejów rodu. Ze starych danych wynika ten wątek również, bo brak danych o wojennych osiągnięciach, a dane wskazują na upodobania w rodzaju: ten oto wystąpił na sejmiku, ten oto podpisał się pod elekcją tego czy innego monarchy, ten a ten pełnił taki to a taki urząd powiatowy. W jednym przypadku doczytałem się aż ośmiu Niwińskich, którzy podpisali się pod elekcją Zygmunta Augusta. Natomiast w nowszych czasach zaczęli zastępować pług mieczem. Znany jest porucznik Benedykt z czasów Księstwa Warszawskiego i 18 Niewińskich poległych w Puszczy Augustowskiej w czasie Powstania Styczniowego

(oprac: Józef Niewiński)

Redaktorzy strony rodzinnej: Romuald Kromplewski