Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jerzy Stanisław Rudlicki - konstruktor samolotów

16.06.2010 22:27
Jerzy Stanisław Rudlicki urodził się 14 marca 1893 roku w Odessie w Rosji w polskiej rodzinie Walerego Rudlickiego i Teresy z domu Urbańskiej.
Pan Rudlicki od wczesnych lat zaczął interesować się lotnictwem. Ojciec pana Jerzego pomagał konstruować pierwsze modele szybowców.
Podczas I wojny światowej został powołany do wojska. Ukończył szkołę oficerską, szkołę pilotażu oraz ukończył z wyróżnieniem studia inżynierskie w Wyższej Szkole Lotnictwa w Paryżu. Otrzymał list gratulacyjny od marszałka Józefa Piłsudskiego za doskonałe wyniki studiów. Brał udział w operacjach bojowych i wywiadowczych. Był również zdolnym rysownikiem. Chcąc wyróżnić samoloty dowodzonej przez siebie eskadry wśród innych zaprojektował godło eskadry.
W roku 1925, Rudlicki przeszedł do rezerwy i otrzymał pracę w Zakładach Mechanicznych Emil Plage i Teofil Laśkiewicz w Lublinie.
W Lublinie opracował szereg udanych typów samolotów wojskowych i cywilnych, z których dziesięć: ukazało się jako projekt prototypowy. Prowadził pionierskie prace badawcze i doświadczalne. W latach dwudziestych opracował pierwsze w Polsce wciągane podwozie. W latach 1928-1931 wynalazł, opatentował i wypróbował w locie usterzenie rozwidlone, nazywane później usterzeniem Rudlickiego.
Pod koniec 1935 roku osiadł wraz z żoną i dziećmi w majątku w Olbięcinie.
Już wtedy Rudlicki był znanym i cenionym w powiecie janowskim działaczem w zakresie życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Z jego inicjatywy w 1935r. została uruchomiona gorzelnia i powstał zakład szewski. Do majątku należało 8 stawów rybnych. Rozwijała się hodowla koni, bydła i trzody chlewnej. Folwark Olbięcin do września 1939r. stale się rozbudowywał. W 1938r. inż. Rudlicki został przewodniczącym komisji wyborczej do Sejmu z obwodu Olbięcin.
Na wyborców do Senatu powołano 8 mieszkańców gminy Olbięcin, m.in. J. Rudlickiego.Po wybuchu wojny wyemigrował na zachód. Pracował początkowo we francuskich zakładach lotniczych, a potem w Anglii, gdzie nawiązał kontakt z Amerykanami. Tam zaprojektował m.in. wyrzutnik do bomb odłamkowych dla bombowców B-17. Próby wypadły bardzo pomyślnie, a projekt powędrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie Rudlicki pozostał, pracując jako konstruktor w zakładach Republic i wkrótce amerykańskie bombowce wyposażone zostały w takie wyrzutniki . W czasie wojny Jerzy Rudlicki opatentował szereg wynalazków .Jerzy Rudlicki zmarł 12 sierpnia 1977r.

Bibliografia

http://awiacja.republika.pl/lublin.htm.


Bibliografia

http://portalwiedzy.onet.pl/77275,,,,rudlicki_jerzy,haslo.html