Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Szeligi

15.09.2010 16:52
Szeligi – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w gminie Słupno. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa płockiego.
Na terenie wsi przy zbiegu rzek Słupianki i Biskupki (na lewych brzegach tych rzek) znajduje się wczesnośredniowieczne, prasłowiańskie grodzisko z VII-VIII wiekun.e. Jest to pozostałość grodziska z najstarszymi wczesnośredniowiecznymi umocnieniami obronnymi na ziemiach polskich.

Szeligi – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie starachowickim, w gminie Pawłów.
Najbardziej znanym mieszkańcem Szelig był urodzony ok. 1320 roku późniejszy arcybiskup gnieźnieński Bodzanta. Zasłynął między innymi tym, że 15 października1384 roku koronował Jadwigę na króla Polski oraz tym, że 15 lutego 1386 ochrzcił Władysława Jagiełłę. Zmarł 26 grudnia 1388 roku w Chełmie.
W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim.

Szeligi – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Ełk. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. Miejscowość letniskowa nad jeziorem Selment Wielki, kąpielisko, plaża, camping, ośrodki wczasowe.

Szeligi - wieś w woj. mazowieckim, w pow. sochaczewskim, w gminie Nowa Sucha

Szeligi - wieś w woj. mazowieckim, w pow. warszawskim zachodnim, w gminie Ożarów Mazowiecki.

Szeligi - wieś w woj. mazowieckim, w pow. żyrardowskim, w gminie Mszczonów

Piętki-Szeligi – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Klukowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego.
W roku 1465 w Herbarzu Kapicy-Milewskiego wymieniony dziedzic tej ziemi - de Piantki. Miejscowość założona najprawdopodobniej w pierwszej połowie XVI wieku przez Macieja Piętkę zwanego Szeligą. W 1569 roku wymieniona nazwa miejscowa:Szeligi, z Szelig. Wieś zamieszkiwali głównie przedstawiciele rodziny Piętków herbu Ślepowron, ale także Lubowiccy i Olszewscy.
W I Rzeczpospolitej Szeligi należały do ziemi drohickiej w województwie podlaskim.
Pod koniec XIX w. miejscowość należała do powiatu mazowieckiego, gmina Klukowo. W pobliżu znajdują się trzy inne wsie o wspólnej nazwie Piętki, rozróżniane drugim członem.
W 1891 wieś liczyła 12 gospodarstw drobnoszlacheckich o ogólnej powierzchni 92 ha, w 1921 roku istniało tu 15 domów z 99 mieszkańcami.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szeligi

Piętki-Szeligi

W pierwszej połowie XVI wieku żył Bartłomiej Piętka, który miał syna Macieja (1523). Jego synem był Mikołaj zwany Szeligą. Brakowało dla niego miejsca w rodzinnej wsi (jego ojciec miał dwóch braci, a ci zapewne synów), więc zajął puste tereny w oddali od rodowego gniazda. Miało to miejsce w połowie XVI wieku. Zatem cała nowa wioska liczyła początkowo jeden dom. Z czasem zamieszkali tu jego potomkowie i tą część Piętek zaczęto nazywać Szeligami. Wspomina się o niej już w 1569 roku (Szeligi, z Szelig).
Wioskę zamieszkiwali głównie przedstawiciele rodziny Piętków herbu Ślepowron, ale notowano także Lubowieckich i Olszewskich (Dorota Lubowicka, córka Jana, żona Jana Olszewskiego z Piętek Szeligów, zmarła przed 1692 rokiem). W tej okolicy notowano też rodziny Kostrów herbu Rawicz i Kuczyńskich.
Należy podkreślić, że Piętkowie mimo, że byli raczej ubogą szlachtą i nie równali się z takimi rodami jak Kuczyńscy, potrafili w XIX wieku udowodnić swoje pochodzenie szlacheckie. Rosjanie w tym czasie weryfikowali liczną rzeszę ubogiej szlachty. Ten kto nie miał dokumentów potwierdzających pochodzenia nie dostawał dyplomu szlacheckiego. Piętkowie w dużej części potrafili udowodnić pochodzenie, jednak część z nich przyjęła herb Pomian, a inni prawowity herb Ślepowron.
Dane z 1891 roku informują o 12 gospodarstwach drobnoszlacheckich na 92 ha ziemi. W 1921 roku w tej miejscowości notowano 15 domów z 99 mieszkańcami.
http://www.klukowo.pl/viewpage.php?page_id=35