Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Mierzejewski Marcin i Anna Choromańska

17.01.2011 17:05
Szanowni Państwo
Zwracam się o pomoc w odnalezieniu aktu małżeństwa moich przodków na wszelkich forach gdyż nie pierwszy raz udało mi się tą drogą dotrzeć do śladów moich przodków.
Szukam aktu ślubu moich 3 x pradziadków Marcina Mierzejewskiego i Anny z domu Choromańskiej.
Ślub musiał się odbyć w okolicznych parafiach Troszyn, Goworowo, Czerwin, Piski, Kleczkowo w okresie 1845-1854.
Ostatnim dokumentem do jakiego dotarłem jest akt zgonu Marcina z 1858 r.

Suchcice
Działo się w Goworowie Dnia dziesiątego lipca tysiąc osiemset
pięćdziesiątego ósmego roku w godzinie piątej po południu stawili się
Stanisław Suchcicki lat sześćdziesiąt: Jan Zalewski lat pięćdziesiąt
sześć mający, właściciele częściowi z Suchcic i oświadczyli iż dnia
wczorajszego o godzinie trzeciej po południu zmarł w Suchcicach Marcin
Mierzejewski wyrobnik lat trzydzieści pięć mający, urodzony w Repkach
Parafii Troszyńskiej, syn niegdy Baltazara i Marianny małżonków
Mierzejewskich, we wsi Suchcicach zamieszkały, zostawiwszy po sobie
owdowiałą żonę Annę z Choromańskich lat trzydzieści sześć mającą. Po
przekonaniu się naocznem o zejściu Marcina Mierzejewskiego Akt ten
przez Nas tylko podpisany został gdyż stawający pisać nie umieją...


Marcin urodził się w Mierzejewie Repkach ok1823-1825, jego żona podobnie lub nieco wcześniej ok.1822 r.
Wiek tych osób w różnych aktach bywa nieco rozbieżny ale różnica pomiędzy nimi prawie zawsze jest taka sama, tzn 1 rok.

Akty zgonu i urodzeń ich niektórych dzieci; Jana i Romana są w Goworowie (Suchcice) ze wskazaniem na urodzenie w Repkach.
Mam nieco problem jeśli chodzi o wiek i status społeczny rodziców różni się on w niektórych aktach, co jest dla mnie niezrozumiałe.
Marcin nieustannie zmienia status społeczny na przemian. Raz jest zapisany jako dziedzic częściowy w Suchcicach innym razem wyrobnik!
Naprawdę zastanawiam się czy mam do czynienia z tym samym Marcinem? Tym bardziej, że raz świadkami, zgłaszającymi i chrzestnymi są Antoni i Anna Mieczkowski oraz Ignacy Sokołowski, a innym razem Stanisław Suchcicki i Jan Zalewski
Choć trudno uwierzyć aż w taki przypadek że w małych społecznościach jak Mierzejewo-Repki i Suchcice w 1827 r ok 38 domów i 265 mieszkańców było więcej Marcinów Mierzejewskich ur. w Repkach, mających żonę Annę z Choromańskich i których dzieci rodziły się w Repkach.

Szukam także śladu po Annie Mierzejewskiej z domu Choromańskiej która owdowiała w 1858 r. w wieku ok 36 lat i mogła wyjść ponownie za mąż. Szukam aktu jej zgonu. Wiem że żyła jeszcze w 1874 roku dając pozwolenie na ślub swego syna Władysława Mierzejewskiego. Miało to miejsce w Kamionowie parafii Kleczkowo.

Szukam także śladów Baltazara Mierzejewskiego ojca wspomnianego Marcina Mierzejewskiego oraz ewentualnych jego potomków w Repkach, Suchcicach lub okolicznych parafiach: Troszyn, Kleczkowo, Piski, Czerwin, Goworowo itd., bo niejasna jest dla mnie sama przeprowadzka Marcina z Repk do Suchcic, a potem następnego pokolenia do Kamionowa parafii Kleczkowo.

Bardzo proszę wszystkich którzy widzieli lub widują akta z tergo regionu o pomoc. Mile widziane także inne sugestie i wskazówki.
Z góry serdecznie dziękuję i czekam na odwiedź.

PS. Proszę o kontakt Pana Mieczkowskiego który umieścił w galerii zdjęcie ks.Białobrzeskiego z Kamionowa.

Odpowiedzi (4)

18.01.2011 08:53
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... 07mz&op=gt

Niema rady, trzeba w tych miejscowościach szukać. Na domiar złego, czasem są przekręcone nazwiska.
19.01.2011 15:12
Mam kolejną wskazówkę, podejrzenie co do Anny Mierzejewskiejz domu Choromańskiej. Jak by wynikało z zapisów w akcie zgonu i urodzenia dzieci Marcina i Anny, Marcin na 99% urodził się i pochodził z parafii Troszyn ur.ok.1823 roku. Nie wiem czy przetrwały gdziekolwiek akta metrykalne z tego okresu (dot. parafii Troszyn)? Niema ich w AD Płock, akta tam się znajdujące dotyczą innego Troszyna. W archiwum w Pułtusku są szczątkowe albo jeszcze do nich nie dotarłem. Prawdopodobnie to co ocalało zostało w 1926 roku przekazane do Archiwum Diecezjalnego w Łomży, ale to tylko przypuszczenie
Natomiast przeszukając powolutku w AD Płock akta parafii Goworowo stwierdziłem że zamieszkiwała w Suchcicach rodzina Choromańskich. W związku z tym mam nadzieję, że z czasem "dokopię się" do aktu małżeństwa Marcina i Anny w Suchcicach parafii Goworowo. Przyjmując tezę, że ślub odbywał się w parafii panny młodej, a Ona pochodziła z Suchcic, tak jak występujący w tym okresie Tomasz Choromański. Wiem także, że bywało różnie, co do przynależności miejscowości i parafian do jednej, określonej parafii. Np. Pokrzywnica to samodzielna parafia, a jednak jej parafianie bardzo często występują w aktach urodzeń i zgonu parafii Goworowo, chyba że chodzi o jeszcze inną Pokrzywnicę. Jak zima była mroźna i daleko było z różnych przyczyn do "własnego" kościoła, trafiało się do najbliższego dostępnego, zwłaszcza z urodzeniami i pogrzebami. Być może tak zdarzyło się ze ślubem, choć nie wiem w jakim okresie, porze roku był brany, przypuszczam że ok 1850 roku. Śluby na terenie wiejskim najchętniej i najczęściej brane były jesienią o czym pisał już Zygmunt Gloger:

Jesień jest przyrodzoną porą u ludu polskiego. (...) Gdy w polu umilkną pieśni (...) gdy słota zachmurzy niebo i wiatr jesienny resztką pożółkłych liści z drzew miecie - wtedy życie rodzinne skupia się w domu, u ciepłego ojców ogniska i na sprawy rodzinne przychodzi właściwa pora. Najdogodniejszy to czas do wesel, gdy bowiem wedle staropolskiego obyczaju, gody weselne trwać powinny cały tydzień i cała wieś w nich uczestniczy. A szczodra gościnność i obfitość jest pierwszym warunkiem, to tylko na jesieni jest pełne gumno,wieprz i wół karmny, skop oblany, gęś na pokłosiu tuczna, a czas wolniejszy gwoli długiemu biesiadowaniu. Ojcowie tedy nasi obrali porę żeńby swych dzieci. W październiku zatym i listopadzie, po Matce Boskiej Różańcowej, na "głuchej jesieni" przed adwentem odbywają się w Polsce prawie wszystkie wesela ludu, bo jedna jest wszędzie natura jego rolniczych zajęć i jeden stary obyczaj

Ze słyszenia wiem także, że nazwisko Choromański mogło ulec zniekształceniu w zapisie na Horomański.
Zastanawiam się także nad sposobem i odpowiedzią na pytanie: Jak to się stało że jedyny potomek Marcina i Anny bierze ślub w Kamionowie, parafii Kleczkowo. Gdzie w akcie zapisano "dziedzic częściowy" w odniesieniu do Kamionowa? O czym wcześniej tutaj pisałem: http://www.genealogia.okiem.pl/forum/vi ... =47&t=3468
Być może jakieś akta ziemskie z tego terenu dałyby mi taką odpowiedź, ale nie wiem czy takowe się zachowały i gdzie ich szukać?

Pozostaje cierpliwe przeglądać setki i tysiące aktów licząc że może znajdzie się ktoś kto taką informację posiada lub może do niej dotrzeć szybciej i łatwiej niż ja.
Dziękuję za link do geneteki którą od czasu do czasu staram się wertować.

Pozdrawiam serdecznie Zbigniew Mierzejewski
20.01.2011 09:05
Mam kolejną wskazówkę, podejrzenie co do Anny Mierzejewskiejz domu Choromańskiej. Jak by wynikało z zapisów w akcie zgonu i urodzenia dzieci Marcina i Anny, Marcin na 99% urodził się i pochodził z parafii Troszyn ur.ok.1823 roku. Nie wiem czy przetrwały gdziekolwiek akta metrykalne z tego okresu (dot. parafii Troszyn)? Niema ich w AD Płock, akta tam się znajdujące dotyczą innego Troszyna.


Baza danych „Pradziad” podaje, że akta stanu cywilnego parafii rz-kat. Troszyn pow. gostyniński (bo chyba o ten chodzi?) są w Archiwum Państwowym w Płocku:
małżeństw, urodzeń i zgonów Nr zesp. 221 i 410. Praktycznie obejmują lata 1808-1875, niestety są między nimi spore luki.
Może powołać się na konkretne nr zespołów?
20.01.2011 16:31
Nie, Panie Andrzeju. Nie o ten Troszyn chodzi. W diecezji Płockiej mamy doczynienia z Troszynem Polskim i Troszynem Niemieckim, ja zaś szukam informacji z terenu parafii Troszyn powiatu Ostrołęckiego co w moich poprzednich postach sugerowałem. Owszem przed 1926 rokiem część tych parafii przynależała do Archidiecezji Płockiej o czym też wspominałem, po 1926 akta były przekazane do Diecezji Łomżyńskiej zgodnie z nowym podziałem. Oprócz tego są jeszcze co najmniej dwa inne Troszyna w zachodniopomorskim. Podobnie jeśli chodzi o wspominane miejscowości Suchcice i Repki, dotyczą one tych z parafii Goworowo i parafii Troszyn, powiat ostrłęcki oraz Repki lub dawniej Mierzejewo Repki.
Pozdrawiam i dzięki za dobre chęci
Zbigniew Mierzejewski