Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jak dodawać do herbarza? (formaty, metody)

4.11.2008 00:18
Poniżej główne zasady i metody współpracy z herbarzem.

STRONY GENEALOGICZNE (drzewa potomków)

Tworzenie - Aby utworzyć stronę musi być materiał przynajmniej kilkudziesięciu osób danego nazwiska. Na początek budowana jest strona składająca się z ogólnodostępnych informacji. Opatrzona ona jest tekstem że dane są niepełne, tzn że można z pomocą naszych baz dodać dalsze osoby. Stronę początkową można rozszerzać o kwerendę baz i publikacji, a następnie o dane z archiwów.
Format danych - Na stronach genealogicznych stosujemy jeden z dwóch formatów zapisu d'Aboville zmodyfikowany albo graficzno-tekstowe drzewo (nasz patent). Oba opisane są dokładnie tutaj: Formaty drzew i opisów
Poprawki i uzupełnienia - Strony genealogiczne są zawsze tworzone przez redakcję. Dlatego wszelkie poprawki i uzupełnienia należy przesyłać w mailu lub Wordzie. Wystarczy skopiować kilka linijek, nanieść poprawki i wysłać. Przyjęliśmy taką metodę, aby mieć zawsze pieczę nad formatem wstawianych poprawek, i żeby wszędzie były stosowane te same zasady pisowni.

STRONY UZUPEŁNIAJĄCE (biografie, opisy, opowiadania, zdjęcia, dokumenty itp))

Tworzenie i uzupełnianie - Wszelkie dodatki jak np. biografie, opisy miejscowości, opowiadania, zdjęcia itp. proszę wstawiać w odpowiednie działy Biblioteki lub Archiwum. Własnoręczne wstawianie daje potem możliwość edycji postu, wnoszenia poprawek.
Linki do uzupełnień - Jeśli istnieje potrzeba wpisania linku do uzupełnień - np. do biografii, lub zdjęcia - proszę postępować tak jak poprawkami na stronach - link dodać do przysłanego kawałka strony. Linki między biografiami, zdjęciami, postami można wstawiać własnoręcznie. Linki w postach do biografii, miejscowości, herbów, słów w leksykonie wstawia się używając przycisków nad polem edycji (uwaga na format)
Leksykon, Lokalizator - to działy specjalne, współpraca tutaj polega na dosyłaniu informacji mailem - istnieją jednak specjalne strony administracyjne tych działów. Mogą do nich zostać dopuszczone osoby zaufane, które wcześniej wykażą się już współpracą z herbarzem i mają minimum umiejętności w obsłudze takich stron. No i oczywiście chcą się tymi działami zająć.
Poprawki i uzupełnienia cudzych postów, opisów fotografii - Jest to możliwe i potrzebne, gdyż zawsze zdarzają się błędy, niejasności, poprawki. Osoby które mogą się zaangażować w taką działalność dostaną tzw prawa moderacyjne.

Odpowiedzi (1)

17.05.2011 11:01
Witam, nieco wcześniej napisałam do Was na adres genealogia@okiem.pl w sprawie dopisania moich dwóch rodzin: Żuchowskich i Babicz do stron rodzinnych o tych nazwiskach. Wysłałam odpowiednią kwotę za pomoc. Nie mam żadnej wiadomości od Was. Czy to dotarło? Pozdrawiam. Alicja Langowska