Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

!Lwów - CDIAL - przewodnik jak korzystać

13.11.2011 11:18
W Archiwum Lwowskim jak i też innych zbiory są zgromadzone i poukładane tak że aby się do nich dostać trzeba najpierw poznać gdzie się znajdują. Brakuje całościowych indeksów osób lub miejsc a katalogi nie pomagają. Jak więc trafić na dokument zawierający interesującą nas informację.

Dotarcie do archiwum

W Archiwum Lwowskim znajduje się wiele dokumentów rejonu lwowskiego jak też innej zbiory z Galicji a często nawet ze wszystkich miejsc Polski. Są tam nawet dane Policji ze Szczecina lub Mazowsza z XIX wieku. Jeśli już wiemy że chcemy tam jechać i szukać - to adres i lokalizacja są tutaj
Po dotarciu na miejsce - najlepiej o g. 9.00(żeby zająć miejsce) podajemy przy biurku w hallu paszport i otrzymujemy kluczek do szafek i elektroniczną kartę do wejścia. Wchodzimy do czytelni i mówimy dziewczynom z obsługi że chcemy korzystać. Trzeba wtedy napisać krótkie podanie o korzystanie ze zbiorów - zaznaczając cel np. artykuł lub genealogiczny rodzinny. Dobrze jest mieć dokument polecający z jakiegoś towarzystwa genealogicznego lub jeszcze lepiej z Uczelni.

Znalezienie grupy dokumentów

Na miejscu prosimy o książkę opisującą zbiory - są tam opisane poszczególne tzw FONDy - np. Fond dotyczący zbiorów Akt Sądu Ziemskiego w Stryju - opis mówi nam jakiego typu dokumenty możemy tam znaleźć. Gdy już wiemy że jest duża szansa na trafienie czegoś interesującego zapamiętujemy numer FONDu i prosimy o jego indeks. Indeks to spis z krótkim opisem wszystkich grup dokumentów (teczek, ksiąg). W archiwach ukraińskich indeksy są pisane cyrylicą, najczęściej też alfabetycznie są ułożone wg liter tego alfabetu. Większe Fondy mają kilka Indeksów. Numer indeksu to druga ważna liczba. Odnajdujemy Indeksie grupę dokumentów dotyczących np. spraw z lat 1850-51 i odczytujemy numer - np. 2356 W ten sposób poznaliśmy trzecią ważną liczbę.

Zamówienie dokumentu

Wypełniamy teraz kartę zamówienia. Oprócz nazwiska podajemy cel - taki jak na podaniu. Ważne żeby określić jak najszerzej nasze poszukiwania - tak aby w przyszłości nikt się nie dziwił że zamawiamy dokumenty z różnych lat czy miejsc. Następnie wypisujemy trzy liczby
Fond-Indeks-zespół - czyli np. 166-1-2546 - i ... wychodzimy z archiwum. Jeśli się uśmiechniemy i poprosimy dokumenty mogą być następnego dnia (ale dopiero o 11-tej). Uwaga - w poniedziałek nie przynoszą dokumentów i w sobotę również. Zespołów można zamówić najwyżej 10 jednego dnia (tyle mogą przynieść "tragarze"). Dokumenty można trzymać kilka dni.

Praca nad dokumentem

Przeglądamy, szukamy. Nie fotografujemy - gdyż są kamery i nie wolno. Jeśli chcemy sfotografować trzeba zapłacić 50 hrywien - za zespół. Jeśli w zespole jest 1 dokument to trzeb zapłacić 50 za ten jeden. Jeśli 100 to za 1 dokument wychodzi 0,50. Cena nie dotyczy ksiąg metrykalnych - gdzie płaci się 50 hrywien za KAZDY akt (każdy wpis, czyli za stronę kilka razy 50 hr). Akty metrykalne lepiej więc przepisywać. Na miejscu można korzystać z laptopa. Czasem jest na prawdę trudno znaleźć miejsce - najlepiej więc przychodzić na 9 i zaplanować sobie czekanie na dokumenty wypełniając szukaniem w kolejnych Indeksach.

Odpowiedzi (1)

22.12.2011 00:00
Redakcja Herbarza pomaga w zdobyciu dokumentów (tzn oczywiście fotokopii lub odpisów) (taniej niż kto inny - bo bez opłat za przejazdy).
Zamawianie spraw