Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Co oznacza nazwa K.T.K.P.

17.05.2012 00:03
Czy ktoś może wie co oznacza skrót K.T.K.P. Zbiersk. Ta "instytucja" istniała około 1927 roku i miała Urzedników i Dyrektora.

Odpowiedzi (3)

20.05.2012 21:24
Czy ktoś może wie co oznacza skrót K.T.K.P. Zbiersk. Ta "instytucja" istniała około 1927 roku i miała Urzedników i Dyrektora.


Prawdopodobnie chodzi o Kalisko – Turecką Kolej Powiatową Zbiersk, tel. 505 (Księga Adresowa Polski 1937)
20.05.2012 23:01
Dziękuję Panie Andrzeju, jest Pan niezawodny. Teraz mam problem. Jeżeli Jan Rapacki był dyrektorem Kalisko Tureckiej Kolei Powiatowej (mam zdjęcia ze Zbirska i Jana w pracy , jak się nauczę to wkleję do biografii), to jakie miał wykształcenie i co robił w Kapuścianach (Ukraina). Jestem na tropie metryk Jana, może to coś ułatwi.
Jeszcze raz dziękuję.
Anna
1.07.2013 01:52
Witaj Anno .
Właśnie miałam pisać do Ciebie PW w sprawie biogramu Jana Rapackiego - jednak gdy zauważyłam ten wątek, w którym właśnie w sprawie wspomnianej biografii zadajesz pytania - pozwolisz, że tutaj podam informacje, które mam na temat Jana Rapackiego.
Umieściłaś w niej informację, że Jan Rapacki prawdopodobnie zmarł w Piasecznie, po tym, jak przeniósł się do Piaseczna ze Zbierska.

Jednak według mojej wiedzy Jan Rapacki nie umarł w Piasecznie tylko w Zbiersku.
Być może rodzina Rapackiego po jego śmierci przeniosła się do Piaseczne (tego nie wiem, jedynie domyślam się - jeśli potem mieszkali w Piasecznie).
Natomiast wiem, że Jan Rapacki został pochowany na cmentarzu w Zbiersku (bardzo mało prawdopodobne, żeby umarł w Piasecznie, a pochowano go w Zbiersku).
Nie mieszkam i nigdy nie mieszkałam w Zbiersku - ale urodziła się tam moja mama, nadal mam tam rodzinę, a na cmentarzu pochowani są moi dziadkowie, pradziadkowie i wielu przodków. Z tego powodu odwiedzam Zbierski cmentarz podczas każdej wizyty w rodzinnych stronach mamy. Za każdym razem, odkąd pamiętam - odwiedzam także zaniedbany, popękany i zapomniany grób Jana Rapackiego. Z dwóch powodów - zawsze miałam potrzebę zapalenia znicza na takich nieodwiedzanych przez potomków grobów, ale co ważniejsze - Jan Rapacki był bardzo ważną osobą w życiu mojego świętej pamięci dziadka.
Wtedy, gdy Jan Rapacki był Dyrektorem K.T.K.P. - dziadek był nastolatkiem. Dokładnie jako piętnastolatka Jan Rapacki wziął go pod swoje skrzydła - nauczył prowadzić samochód - dzięki czemu dziadek pracował potem, jako kierowca Jana Rapackiego (przed wojną nie była to niewątpliwie umiejętność powszechna - motoryzacja dopiero raczkowała). Jako dziecko często słuchałam opowieści dziadka o Janie Rapackim - zawsze mówił o nim z wielkim szacunkiem. Póki dziadek żył - dbał o grób Jana Rapackiego. Potem pomnik - jeden z bardziej okazałych na Zbierskim cmentarzu - zaczął coraz bardziej niszczeć. W ostatnich latach złamał się krzyż górujący nad pomnikiem. Długi czas leżał obok złamany, gdy byłam ostatnio (dokładnie dzisiaj - z okazji wizyty u rodziny) krzyża już nie było. Natomiast ktoś zaczął odwiedzać grób - są na nim sztuczne kwiaty i znicze.
Wracając do konkretnych, udokumentowanych informacji na temat Jana Rapackiego - na pomniku jest czytelna i nie zniszczona tablica z informacjami.
Wynika z nich, że Jan Rapacki zmarł w 1929 roku, urodził się w 1880, przeżył lat 49. Jest oczywiście także informacja, że był Dyrektorem K.T.K.P..
W tej chwili nie jestem już w Zbiersku - a fotografii grobu nigdy nie robiłam. Jeśli jednak chcesz - mogę poprosić kogoś z mojej rodziny, żeby zrobił zdjęcie. Chyba, że sama mieszkasz w okolicach Zbierska? Jeśli tak - mogę podpowiedzieć, w którym miejscu znajduje się grób.