Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Laudańscy

8.11.2012 23:09
Szukam informacji o Laudańskich, któłrzy mieszkali w powiecie Zawilejskim na pzrełomie XVIII/XIX w. Z moich dokumewntow wiem o Benedykcie Laudaskim, herbu Jastrzębiec, urodzonym ok. 1755 roku, synu Józefa Laudańskiego, ktory miał jakies mająteczki/folwarczek w tymże powiecie. Syn Benedykta, Wincenty Laudański urodził sie w roku 1777 w miescowości Cukrz (Cukr ?) . W przyszłosci (1808-1830) służyl w Pułku Grenadierów Konnych Armii Królestwa Polskiego pod dowództwem gen. Kurnatowskiego i Wincentego hrabii Krasińskiego, a podczas powstania listopadowego w Korpusie gen, Dwernickiego. Zmarl w Warszawie w roku 1843.
Najbardziej interesują mnie . wiadmości o Józefie i Benedykcie Laudańskich, o ktorych nie wiem prawie nic. Oczywiscie będę śledzić jakiekolwiek ew. infomacje, za ktore z góry bardzo dziekuje ! :)

Odpowiedzi (3)

9.11.2012 17:52

Najbardziej interesują mnie . wiadmości o Józefie i Benedykcie Laudańskich, o ktorych nie wiem prawie nic. Oczywiscie będę śledzić jakiekolwiek ew. infomacje, za ktore z góry bardzo dziekuje !

Pociągnę watek warszawski; na przełomie XIX/XX w. mieszkało wiele osób noszących to nazwisko. Byli wśród nich wojskowi, urzędnicy i rzemieślnicy. Czy byli rodziną? Zapewne nie wszyscy. Do historii wojskowości wszedł Stanisław Laudanski (1879 – 1926) podpułkownik WP. Ur. się we wsi Chruściele w pow. wołomińskim, jako syn Edwarda i Marii z d. Chapnis. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim (1904) i po odbyciu służby wojskowej (1905), w stopniu chorążego został przeniesiony do rezerwy. Pracował jako sędzia w Wiatce a potem jako pomocnik adwokata przysięgłego w Warszawie (Hoża 35). W 1914 powołany do wojska. W stopniu podrotmistrza (1917) przeszedł do I Korpusu Polskiego pod dow. gen. Dowbór- Muśnickiego. Od 1918 w Wojsku Polskim; z garstką spieszonych ułanów 3 pułku, 11 listopada w Warszawie uczestniczył w rozbrajaniu Niemców. W 1920 awansowany do stopnia ppłk. W 1923 praca w Biurze Historycznym Sztabu Generalnego. W tym czasie spisał wspomnienia z lat I wojny znanych postaci II RP. Wspomnienia te, jako kolekcja pn. „Teki Laudańskiego”, są przechowywane w Centralnym Archiwum Woskowym. W 1925 r. powrócił do służby liniowej jako z-ca dowódcy 3 p. ułanów. Zmarł śmiercią samobójczą w 1926 r., jako powód w liście pożegnalnym podając „ rozstrój psychiczny”. Został pochowany na Powązkach (?). Żoną jego była Hanna z Zaleskich.

http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/77 ... a17185e1c/
10.11.2012 08:42
Witam

To nazwisko występuje w tym okresie w parafii Bujwidze. Przeglądałem księgi z tej parafii i jestem pewien że napotkałem na nie nie jednokrotnie (przed 1850 r.) - nic bliżej nie jestem w stanie powiedzieć. Księgi z Bujwidz są dostępne na epaveldas.
10.11.2012 21:54
Bardzo dziekuje ! Laudańskich było i jest niewatpliwie sporo (jak tej szlachty szaraczkowej, której przewodził Billewicz :) ). Jesli chodzi o Warszawę, to "mój" Wincenty Laudański mieszkał na śmiesznej ulicy Zatyłki (ale w spisie lokatorow 10 lat po jego śmierci juz tam nikogo o takim nazwisku nie ma). Mial trzy córki i jednego syna, Bolesława, urodzonego około roku 1820, który podobno gdzieś zaginął bez wiesci w głebi Rosji (chyba tez jako wojskowy i to raczej bezżenny..) - jest wiec niestety małe prawdopodobieństwo, ze mogłby to być przodek (dziadek ?) wspomnianego przez Pana Stanisława Laudańskiego - szczególnie biorąc pod uwage miejsce, skąd ten drugie pochodził.

Jest jeszcze jeden "rodzinny" udokumentowany Wincenty Laudański urodzony ok 1848 r., ożeniony z Barbarą Szarniewską, urzędnik w Grodnie, a potem w Lucynie na Łotwie, gdzie zmarl. Jak bylam w Lucynie, to probowalam coś sie dowiedzieć, ale tam np. koscielnych dokumentów już dawno ani śladu.. Bardzo jestem więc wdzięczna za każą sugestię !