Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Edycja stron rodzinnych - (Herbarz) - porady

25.04.2013 14:10
Podstawowymi stronami dla poszczególnych rodzin są umieszczone w naszym Herbarzu strony rodzinne - http://www.genealogia.okiem.pl/herbarz.php

Są to strony podlegające dynamicznym zmianom (chociaż edytowane ręcznie). Zawsze wszelkie zmiany wprowadza redakcja - która czuwa nad poprawnością zapisów, merytorycznie i technicznie. Osobiście odpowiedzialni za to są nasi "technicy", którzy budują te strony w kodzie "html". Jednak nie trzeba być ekspertem informatyki aby móc zgłaszać poprawki, uzupełnienia i edycje. Jest kilka metod - prostych, są też metody zaawansowane. Opiszemy je tutaj. W razie wątpliwości prosimy o pytania.
Formaty zapisu genealogicznego

Brudnopis Chcąc zająć się danym nazwiskiem, nie trzeba od razu budować strony, można stworzyć "brudnopis" w dziale Artykułów - i tam prowadzić swoje zapiski, powoli budując stronę. Gdy osiągnie się wystarczający poziom rozwoju będzie można stworzyć stronę.

Fundusz Bardzo prosimy w przypadku zajmowania się stronami rodzinnymi, o uwzględnienie niewielkiego stałego funduszu, który pozwoli utrzymać miejsce na serwerze, domenę, opłacać upgrade systemów herbarza itp. Więcej o funduszach

UZUPEŁNIENIA PROSTE

literówki, dodane daty, funkcje, małżonkowie, pojedyncze osoby
  1. Podświetlić myszą kilka sąsiadujących linijek na stronie, skopiować do schowka (Ctrl+C) i przenieść do Worda, lub dowolnego edytora (wklejanie zapamiętanego tekstu Ctrl+V)
  2. Nanieść poprawki kolorem - zmiany na jeden kolor, usunięcia innym, nowe dopiski jeszcze innym
    - - poprawki powinny mieć format stosowany na stronie
  3. Wysłać taki plik na adres redakcji (zamiast Worda można po prostu wkleić takie linijki do maila i tam nanieść poprawki)

UZUPEŁNIENIA ZAAWANSOWANE

w kodzie html. Również budowy nowych stron.
  1. Wejść na stronę i wyświetlić podgląd kodu (Ctrl+U w Firefoksie)
  2. Przenieść stronę do notatnika (Bardzo polecamy Notepad++ - to rozszerzony notatnik który podświetla kod html na kolorowe co baaaardzo pomaga)
  3. Wprowadzić poprawki
  4. Wysłać cały plik jako załącznik

ZASADY WPROWADZANIA POPRAWEK

  1. Prosty html Całość drzew jest w znaczniku <pre> - co oznacza, że nie trzeba wstawiać znaków końca linii, twardych spacji itp. Kod html ograniczony jest do minimum. Boldem dajemy tylko imiona osób z danego nazwiska (np. dzieci córek już nie).
  2. Źródło Każdą poprawkę uzupełniamy źródłem, na ogół wystarczy skrót w nawiasie kwadratowym na końcu danej linijki
  3. Skan źródła Jeśli mamy skan źródła (np. dokument, tablicę) w Archiwum Zdjęć, to umieszczamy kod małego kwadracika zaraz po informacji podając numer do zdjęcia. Taki kod to: <a href="foto2/displayimage.php?pid=123456" class="akt"> </a>
  4. Dodatki - ikony Dodatki takie jak portret, notę biograficzną, nagrobek też umieszczamy w takim kodzie (zwróć uwagę na spację!)
    - portret - <a href="foto2/displayimage.php?pid=123456" class="port"> </a>
    - nagrobek - <a href="foto2/displayimage.php?pid=123456" class="nagr"> </a>
    - nota biogr. - <a href="forum/viewtopic.php?t=123456" class="nota"> </a>
    - generalnie stosujemy tutaj dwa kierunki linków - na Forum i do Archiwum Zdjęć, ale można wprowadzić tam oczywiście każdy link. Za obrazek odpowiadają klasy. Są też takie klasy jak tree (drzewo) zal (przypięta kartka) herb (do potwierdzeń szlachectwa) foto (do zestawu fotografii, lub innych ważnych zdjęć) i in.
  5. Ilość informacji W drzewach stosujemy zasadę oszczędności. Każda osoba (małżeństwo) ma jedną linijkę. Rozszerzenia dajemy w notach biograficznych które linkujemy. Podobnie jeśli dla danej osoby jest więcej zdjęć, wszystkim tym zdjęciom nadajemy specjalne słowo kluczowe i kierujemy je jednym linkiem do wyników wyszukiwania. Opisa jak to zrobić w dziale dot. Archiwum Zdjęć na Forum.
  6. Źródła W drzewach stosujemy oszzędność również w opisie źródeł, maksymalnie skracamy (pełne zapisy źródeł wysyłamy do redakacji aby wstawić je na stronę bibliograficzną. Inaczej postępujemy z notami biograficznymi. Tam możemy stosować źródła przy każdej informacji. Najlepiej stosując format nawiasu kwadratowego z cyferką. W ten sposób możemy potwierdzić daną informację kilkoma źródłami, a je same wymienić kolejno na dole noty.
    Przykład
    Jan Kowalski, ur 12.4.1561[1][4] W Babimostach [1], syn Józefa [3]. Komisarz sądowy rejonu grodzieńskiego [2][1].....
    [bib ]
    [1] Pierwsze źródło
    [2] Drugie źródło
    [2] Trzecie źródło ...
    [ /bib ]
  7. Połączenia z innymi Połączenia z innymi stronami rodzinnymi mogą być w dwóch typach
    1. Połączenia małżeńskie (tylko dla osób danego nazwiska)
      - - - najpierw trzeba poprosić redakcję o nadanie tym osobom numerów
      - - - potem linkujemy stosując kod np. <a href="nazwisko.htm#123456">Imię Nazwisko</a> a na stronie do której prowadzi wstawiamy zaraz po nazwisku danej osoby kod <a name="123456"></a>, analogicznie postępujemy z drugim małżonkiem umieszczając link w poprzednią stronę.
    2. Połączenia zwykłe (linkujemy tylko nazwisko) stosujemy tu zwykły link do strony z klasą "mail" - wtedy jest ten link w kolorze brązowym (Wybijać się na zielono mają tylko te linki, które dotyczą małżonków w danym nazwisku (dzieci innego nazwisk już nie)
  8. Komentarze Na stronach są w komentarzach podane pewne wskazówki. Można też umieszczać swoje wyjaśnienia (na końcu linijek stosując kod <!-- tutaj tekst --> Taki tekst nie będzie wyświetlany na stronie a będzie wskazówką dla innych redaktorów.
  9. Nowe całe strony Szablon do nowych stron jest pod adresem http://www.genealogia.okiem.pl/!!_szablon.htm. W nagłówku opis jak je sporządzać. Takie strony trzeba oczywiście wysłać do redakcji - celem wstawienia na stronę i zlinkowania w odpowiednich miejscach herbarza.