Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

prosba

28.10.2014 18:53
witam
proszę o pomoc w rozszyfrowani do końca
tekstu pisanego ręcznie w 1800 roku
tekst jest skanem dlatego w załączniku
malutki rfagment

Odpowiedzi (11)

7.11.2014 14:36
A gdzie cały dokument?
10.11.2014 13:13
witaj
cały załącznik to 6 stron wywodu rodziny Sierzputowskich z 1800 roky
przeczytałem gdzieś około 90 %
jeżeli byś się zgodził to napisz coś na sjan55@interia.pl
pozdrawiam
25.11.2014 17:22
Proszę podać swojego maila zastępując znak małpy w adresie słowem "małpa". Z kropką podobnie. Inaczej automat forumowy wytnie adres, jak to zrobił powyżej.
9.12.2014 20:08
Witam, prosze o pomoc w rozczytaniu testamentu. Czy jest taka mozliwosc?
Pozdrawiam.
Agnieszka.
10.12.2014 07:44
Witam

Jest taka możliwość tylko proszę dać namiar na testament
15.12.2014 18:05
Dobrze, dziekuje tylko zeskanuje Testament Rodu, Szreniawa i Rupniewa-Rupniewskich, Franciszka Rupniewskiego:)
Pozdrawiam.
19.12.2014 14:53
Udalo sie zeskanowane:) Prosze bardzo Odpis Wierzytelny w zalaczniku:)
8.01.2015 16:15
Pani Agnieszko

Zachowałam i pisownię i styl. Takie "cacka" archiwalne to nie tylko językowe perełki, to również źródło wiedzy o dawnych czasach. Toż to odpis aktu sprzed 173 lat;)

Na dokumencie znaczek opłaty stemplowej o wartości 10 marek polskich oraz okrągła pieczęć z godłem II Rzeczypospolitej [orzeł w koronie zwieńczonej krzyżem - do 1927 r.] i z zapisem w otoku: Archiwum Ziemskie w Krakowie
Dopisek odręczny: Znak stemplowy 10 gr.
Nr 136/20
Odpis wierzytelny
Z państwowego Archiwum Ziemskiego w Krakowie.
Akt opieczętowania.
Działo się w Krakowie w gminie IX na Wygodzie dnia trzydziestego września tysiąc osiemset czterdziestego drugiego roku o godzinie drugiej z południa.
Gdy wskutek doniesienia urzędnika stanu cywilnego parafii Zwierzyniec z dnia 19 września r.b. [skrót: roku bieżącego] 1842 do Nr 679 o zaszłej śmierci p. Ambrożego Rupniewskiego uczynionego - gdy w tym raporcie zamieszczając pełnoletnią córkę i syna nie wypadła potrzeba uskutecznienia aktu opieczętowania, bowiem pełnoletni sukcesorowi na to nie nastawali – zatem dopiero wskutek podanej noty przez Feliksa Sapalskiego imieniem p. Floręckiej do Nr 719, która ma być córką zmarłego – pisarz Sądu Pokoju - W. M. [skrót: Wolnego Miasta] Krakowa Okręgu I, na mocy prawa działający, zeszedł na miejsce oznaczone, gdzie stawająca p. Honorata z Piątkowskich Rupniewska, wdowa oświadczyła, że:
małżonek jej niegdy Ambroży Rupniewski obyw. krak. dnia 12 września r.b. 1842 z tym pożegnał się światem. Oświadczyła dalej, że zmarły jej małżonek miał trzy żony: to jest z Olizarów rozwiedzioną – pozostaje jedynie córka p. Karolina Floręcka zamieszkała w Piotrkowie guberni kaliskiej Królestwie polskim.;
z drugiej żony Tekli z Głogowskich żadnych dzieci nie zostało;
zaś z oświadczającą w małżeństwie spłodzone są następujące dzieci:
a) P. Józefa Wyczyńska zaślubiona p. Stanisławowi Woyczyńskiemu – pełnoletnia;
b) P. Kazimierz – syn pełnoletni w Krakowie.
A ponieważ urzędnik stanu cywilnego w raporcie swym doniósł, iż zmarły zrobił testament, zatem wdowa zapytaną została, gdzie takowy znajduje się – na co taż oświadczyła, iż prawda, że zmarły zrobił testament, o którym nie wiedziała, lecz takowy w roku 830 albo 1831 zniszczył – późniejszy zaś, żeby inny zrobił o tem jej niewiadomo i takowy nie znajduje się.
Dla zachodzącego zatem interesu nieobecnej córki zapytaliśmy się, co stanowić może pozostałość po zmarłym opieczętowaniu ulegnąć winną.
W tem miejscu oświadczająca konsygnacją ruchomość złożyła pod ./. a zarazem okazała kontrakt kupna i przedaży urzędownie dnia 5 lipca 1826 r. wniesiony, dowodząc nim, że realności Nr 270 na Zwierzyńcu czyli Wygodzie jest właścicielką; - nakoniec oświadczyła, że coby później dostrzegła należeć mogącego do massy zmarłego małżonka, podać to w czasie do inwentarza urzędowego nieomieszka.
Poczem od p. Honoraty Rupniewskiej, wdowy odebraną została na rotę: „ Ja Honorata przysięgam Panu Bogu jako z pozostałości po ś.p. Ambrożym Rupniewskim, mężu moim, nic nie wzięłam, nie ukryłam, ani nie wiem, żeby kto co miał wziąść wprost lub ubocznie. Tak mi Panie dopomóż.” Posług tej roty wykonałam przysięgę.
Honorata Rupniewska /podpis własnoręczny/
Dozór zatem pozostałości oddanym jest p. Honoracie Rupniewskiej wdowie, która w dowód przyjętego obowiązku podpisuje się - Honorata Rupniewska /podpis własnoręczny.
I na tem zakończony akt podpisujemy
Dan jak wyżej
Filipowicz m.p.
Iwanicki aktuarjusz m.p.
Zgodność powyższego odpisu z aktem przechowywanym w Archiwum Ziemskim w Krakowie w pliku pod nagłówkiem” Rupniowski Ambroży” w fascykule 54-m Aktów Trybunalskich b. Wolnego Miasta Krakowa (akta spadkowe i opiekuńcze) potwierdza Dyrekcja tegoż Archiwum.
W Krakowie, 30 października 1920
Dyrektor Archiwum Ziemskiego w Krakowie – dr Franciszek Duda
Okrągła pieczęć z godłem II Rzeczypospolitej i z zapisem w otoku: Archiwum Ziemskie w Krakowie
Taksa pobrana … 90Mk
stempel … 10Mk
........
razem … 100Mk
9.01.2015 16:55
Bardzo dziekuje Pani Mariolo,
z Odpisu Wierzytelnego wynika ze byc moze byl Testament, ale ja wiem ze jest i takowy chcialabym Pani przeslac do przetlumaczenia jesli tylko wyrazi Pani zgode. Prosilabym takze o rade po przetlumaczeniu Testamentu, jakie nastepne kroki powinnam podjac.
Agnieszka.
9.01.2015 17:17
Pani Agnieszko - proszę przesłać tak jak poprzedni
11.01.2015 17:06
Wspaniale! Szanowna Pani Mariolo juz wysylam