Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Prośba o pomoc w odczytaniu aktów

3.02.2015 22:13
Witam,
bardzo proszę o pomoc w odczytaniu tych aktów, pisanych w języku polskim na początku XIX wieku.

http://tinyurl.com/mikolajdr - małżeństwo Mikołaja Dryżałowskiego z Anielą Narodowiczówną
http://tinyurl.com/mikolajdr2 - część 2 w/w
http://tinyurl.com/stanislawdr - Stanisław Dryżałowski
http://tinyurl.com/anieladr - Aniela Dryżałowska zd. Narodowiczówna
http://tinyurl.com/p42zaah - Mikołaj Józef Dryżałowski

Z góry dziękuję.

Odpowiedzi (14)

6.02.2015 09:10
Witam
Te akty nie otwierają się.
6.02.2015 16:07
Witam,
podaję linki, żeby mieć pewność, że teraz będzie działać.

http://szukajwarchiwach.pl/35/1645/0/1/ ... rvisxIldFA - akt 81, Mikołaj Józef
http://szukajwarchiwach.pl/35/1645/0/2. ... G1a7oXA2SQ - akt 38, Stanisław (środkowy po lewej stronie)
http://szukajwarchiwach.pl/35/1645/0/2. ... eljGrlRrOQ - akt 6, Mateusz i Aniela Narodowicz lub Narodowiczówna
http://szukajwarchiwach.pl/35/1645/0/2. ... rvisxIldFA - akt 47, zgon Anieli

z góry dziękuję i pozdrawiam.
6.02.2015 19:18
akt 38 o Stanisławie:
Działo się w mieście Biały dnia 6 maja 1830 roku o godzinie 6 w wieczór. Stawił się sławetny Mateusz Dryżałowski gospodarz lat dwadzieścia siedm mający w Biały Zamieszkały, w obecności sławetnych Tomasza Lenkiewicza lat czterdzieści jeden mającego gospodarza i Pawła Daneckiego rymarza lat dwadzieścia ośm mającego obydwuch w Biały zamieszkałych i okazał nam dziecię płci męzkiej urodzone w Biały dnia piątego miesiąca i roku bierzących o dwudziestej godzinie w nocy w domu pod numerem sto trzy z jego małżonki Anieli z Naradowiczów lat dwadzieścia mającej. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym w dniu dzisiejszym odbytym nadane zostało imię Stanisław, a rodzicami chrzestnymi byli wyżej wspomniany Paweł Danecki i Zofia Puławska [?] [Putowska?], Tomasz Lenkiewicz i Apolonia Serafinowoczowa. Akt ten stawającemu i świadkom przeczytany przez nas, stawającego i świadków podpisany został
(w podpisie ks. Tomasz Radziszewski [?] i świadkowie.)
6.02.2015 20:29
Akt małżeństwa Anieli i Mateusza

Działo się w mieście Biały dnia dwunastego czerwca 1828 roku o godzinie dwunastej w południe. wiadomo czynimy, że w przytomności świadków Macieja Zieniewicza [?] lat pięćdziesiąt dwa i Benedykta Serafinowicza lat czterdzieści ośm, obydwóch gospodarzy tu w Biały zamieszkałych na dniu dzisiejszym zawarte zostało (…) małżeństwo między Mateuszem Dryżałowskim, kowalem lat dwadzieścia pięć mającym, synem Antoniego i Anastazji z P(…)anowiczów [Pieszanowiczów? Pierzanowiczów?] tu w Biały urodzonym i przy rodzicach zamieszkałym a Anielą Narodowiczówną, panną lat osiemnaście mającą, córką Eliasza i Franciszki z Wiśniewskich, w Biały zamieszkałych, tu w Biały urodzoną i przy rodzicach zostającą. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzie w dniach osiemnastym, dwudziestym piątym maja i w dniu pierwszym czerwca roku bieżącego w kościele parafialnym Bialickim, jako też uzwolenie ustne obecnych aktowi małżeństwa rodziców obojga nowozaślubionych oświadczonem zostało. Tamowanie małżeństwa nie zaszło, małżonkowie nowi oświadczają iż zawarli umowę przedślubną prywatną. Akt ten stawającym i świadkom przeczytany przez nas i stawających podpisany został, świadkowie zaś pisać nie umieją.


...a specjalistkę od tłumaczeń poproszę o krytykę i poprawienie błędów.
6.02.2015 20:53
Akt zgonu Anieli:
Działo się w mieście Biały dnia 18 lipca 1831 roku o godzinie ósmej rano. Stawili się Mikołaj Or(…) [Orluh?] lat sześćdziesiąt cztery i Franciszek Raciborski, lat sześćdziesiąt trzy mający, obadwaj dziady kościelni w Biały zamieszkali i oświadczyli nam, że dnia wczorajszego o godzinie ósmej wieczór umarła Aniela Dryżałowska (…) rodziców nie wiadomo – zostawiwszy po sobie owdowiałego męża Mateusza Dryżałowskiego. Po przekonaniu się naocznym o zejściu Anieli Dryżałowskiej akt ten stawającym przeczytany, przez nas tylko podpisany został, gdyż stawający pisać nie umieją.
ks. Tomasz Radziszewski.
6.02.2015 21:18
akt 81
Roku tysiącznego ośmsetnego dwunastego miesiąca września o godzinie ósmej przed południem, przed nami Tomaszem Hollyburthonem obojga prawa doktorem, kanonikiem katedralnym Łuckim, proboszczem Bialskim, sprawującym obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego gminy Bialskiej, powiatu Bialskiego w departamencie Siedleckim stawił się Antoni Dryżałowski, majster kunsztu mularskiego liczący lat czterdzieście w Białły zamieszkały i okazał nam dziecię płci męzkiej, które urodziło się w domu jego pod numerem sto dwanaście na dniu dziewiątym miesiąca i roku bieżącego: oświadczając iż jest urodzone z niego y Anastazji, pierwszego małżeństwa Olszewskiej, trzydzieści ośm lat mającej, jego małżonki i że życzeniem jego jest nadać mu imiona Mikołaj Józef. Po uczynieniu powyższego oświadczenia y okazaniu dziecięcia w przytomności Michała Zieniewicza rolnika, liczącego lat czterdzieści pięć w Białły zamieszkałego, tudzież Mateusza Kroszczyńskiego, majstra kunsztu mularskiego z Białły, który rok trzydziesty piąty skończył. (…) świadkowie pisać nieumieją, niniejszy akt urodzenia po przeczytaniu onegoż przez nas tylko podpisany został. [następuje nieczytelny dla mnie dopisek o charakterze technicznym, ktoś w zastępstwie ks Tomasza ów akt podpisał - tyle zrozumiałem]


...a panią Mariolę jeszcze raz proszę uniżenie o korektę...
6.02.2015 22:00
Witam,
serdecznie Panu dziękuję.

Prosiłbym również jeszcze o przetłumaczenie aktu 51, Anny
http://szukajwarchiwach.pl/35/1645/0/1/ ... HB-BQDiQqw

Z góry dziękuję.
6.02.2015 23:10
Roku 1819 dnia 16 kwietnia o godzinie dziesiątej przed południem. Przed nami, proboszczem Bialskim, Urzędnikiem Stanu cywilnego gminy Bialskiej, obwodu i powiatu Bialskiego w województwie (…), stawili się Antoni Dryżałowski mający trzydzieści sześć lat, mularz, zmarłej syn i Jakub Pruszkowski liczący czterdzieści sześć lat, gospodarz, rolnik uproszony świadek, w Białej zamieszkali i oświadczyli nam iż dnia piętnastego bieżącego miesiąca i roku o godzinie ósmej z rana w domu pod liczbą sto szesnaście przy ulicy Warszawskiej położonym umarła Anna Dryżałowska po Pawle Dryżałowskim wdowa, mająca osiemdziesiąt lat, córka Kazimierza i Marianny utrzymująca się z żebraniny – poczem akt niniejszy po przeczytaniu onego przez nas tylko podpisanem został, oświadczający zaś pisać nieumieją.
ksiądz Andrzej Gruszecki proboszcz Bialski
Urzędnik Stanu Cywilnego Gminy Bialskiej.
6.02.2015 23:29
Dziękuję, chociaż "utrzymująca się z żebraniny" brzmi odstraszająco.

Pozdrawiam
7.02.2015 00:08
Dziękuję, chociaż "utrzymująca się z żebraniny" brzmi odstraszająco.

Pozdrawiam


Wcale nie! Żebranina była pewnego rodzaju instytucją. Czymś na wzór dzisiejszych domów opieki dla osób starszych. Funkcjonowało to tak, że faktycznie osoby starsze, czy w jakiś sposób kalekie, aby odciążyć gospodarstwa domowe udawały się na tzw. żebry, ale specjalnie na ich potrzeby funkcjonowały przy co okazalszych parafiach tzw domy dla dziadów kościelnych, gdzie z użebranych kwot dzielili się kosztami i trudami życia z tymi, którzy już żebrać nie mogli. Czyli, że żebraninę należy rozumieć nieco inaczej aniżeli w potocznym współczesnym rozumieniu.

Czyli że "emerytura" w tamtych czasach to były żebry. A żebraków dyplomatycznie w różnych regionach Polski nazywano: "Dziadami" tj chodzącymi na dziady, "dziadami proszalnymi", "na wycugu". Tak zdaje się było w linkowanej przez pana metryce. Boć mularz to raczej osoba nie biedna, a matka i tak poszła na żebry. Przypuszczam, że zrobiła to wg ducha epoki, a nie z biedy. Nie sądzę bowiem by z racji fachu w ręku, jej syn nie był w stanie utrzymać i jej na swoim wikcie i opierunku.
Pozdrawiam pięknie.
7.02.2015 00:18
Roku 1819 dnia 16 kwietnia o godzinie dziesiątej przed południem. Przed nami, proboszczem Bialskim, Urzędnikiem Stanu cywilnego gminy Bialskiej, obwodu i powiatu Bialskiego w województwie (…),
ksiądz Andrzej Gruszecki proboszcz Bialski
Urzędnik Stanu Cywilnego Gminy Bialskiej.


Witam

Panie Zbigniewie - doczytałam - to jest województwo podlaskie.

Cieszę się, że jest ktoś kto również uwielbia dawną polszczyznę.

7.02.2015 11:37
Panie Zbigniewie,
dziękuję za wyjaśnienie tego określenia, to dodaje otuchy.
Niestety na Annie i Pawle kończy się moja wiedza, którą udało mi się zdobyć, jednak ciekawi mnie co się dzieje z grobami sprzed zaborów; czy stare i niezadbane groby były i są niszczone? I jeśli tak to czy w dawnych czasach prowadzono ewidencję, która pozwoliła by dzisiaj dotrzeć do kolejnych przodków?

Pozdrawiam,
Patryk.
7.02.2015 13:57
W 1819 miała 80 lat i zmarła. Tzn, że urodziła się w 1741, są imiona rodziców, czyli że pi razy oko z dokładnością do 10 lat może pan wytypować kiedy i oni się urodzili. byłby to przedział 1710-20. Sprawdzał pan czy są księgi metrykalne z tego okresu z Białej? W mojej parafii zaczynają się od 1769 roku. Warto pomacać. Khm. O którą Białą chodzi?

Ja w ten sposób "macając" dotarłem do moich pradziadów "po kądzieli" bez większego problemu cofając się o szacunkowe przedziały czasowe i odnalazłem moją prababkę, "od wielu lat wdowę", jako matkę chrzestną kilkorga dzieci. Z takich szczegółów tworzę obraz tej linii moich przodków.

Zastanawiam się, trochę na wyczucie jak by "farorz" zapisał nazwisko Dryżałowski po łacinie... Dryzalowski, Drygalowski, ale z doświadczenia, malutkiego jakie mam, sugeruję by pomacać nazwisko Drżalowski.
7.02.2015 14:55
Niestety akta metrykalne w Białej Podlaskiej zaczynają się na roku 1810 (te udostępnione), zatem więcej z nich nie wyciągnę. Co do nazwiska, szukałem już wielu form nazwisk, niestety zadanie jest utrudnione, bo można je poprzekręcać na dziesiątki sposobów (co bardzo często robią urzędnicy), są i Drzałowscy, Durżyłowscy, Drżałowie, Derzelewscy, Drygalowscy i inni, ale ich metryki zaczynają się zazwyczaj w XIX wieku, więc nie pomogą mi raczej.