Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Zielona Góra

7.08.2017 21:46
Zielona GóraZielona Góra
– miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, największe miasto woj. lubuskiego, siedziba organów samorządu województwa, marszałka i zarządu województwa lubuskiego i Sejmiku Województwa ..
Miasto w województwie lubuskim, w zachodniej części Polski, powiat grodzki, siedziba sejmiku wojewódzkiego i starosty powiatu zielonogórskiego. W latach 1950 – 1998 stolica województwa zielonogórskiego.

Miasto rozlokowane pośród lesistych wzgórz słynęło niegdyś z upraw winorośli i produkcji wina. Najstarsza wzmianka o uprawie winorośli pochodzi z 1302 roku. Początkowo ich hodowlą zajmowali się zakonnicy, dopiero później za ich przykładem winnice zaczęli zakładać możnowładcy, a długo później zwykli mieszkańcy. W 1800 roku w Zielonej Górze było około 2 tysiące winnic. Dziś jedyna winnica na terenie miasta, która ma raczej wyraz symboliczny, zachowała się w parku Winnym.

Zielona Góra założona przez przybyszów z zachodniej części Europy (gł. Niemiec), prawa miejskie otrzymała w 1323 roku. Nowa osada przejęła nazwę od istniejącej już tu wcześniej polskiej wioski, usytuowanej w dolinie Złotej Łączki, u podnóża wzgórza Winnego (Ceglanego/ Zielonego).

Dzieje Zielonej Góry zawsze ściśle związane były z Dolnym Śląskiem. Od 1250 roku Zielona Góra należała do Księstwa Głogowskiego, a następnie po jego podziale do Księstwa Żagańskiego. Po upadku Księstwa Głogowsko-Żagańskiego przeszła w ręce Czech. Od 1526 roku miastem rządzili Habsburgowie. W 1742 roku władzę nad miastem objęły Prusy. Niemcy zarządzali Zieloną Górą do 1945 roku. Po II wojnie światowej została przyłączona do Polski. Dotychczasowych mieszkańców miasta wysiedlono do Niemiec. Do końca lat 70-tych XX wieku Zielona Góra zasiedlana była przez repatriantów z Kresów Wschodnich oraz ludność z pobliskiej Wielkopolski.

W 1950 roku Zielona Góra została stolicą województwa zielonogórskiego. Miasto zaczęło bardzo szybko się rozwijać. W krótkim czasie stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym, uniwersyteckim i przemysłowym.

Zielona Góra prawie nie zniszczone w czasie II wojny światowej, posiada wiele zabytkowych obiektów. W mieście zachowała się cała przedwojenna zabudowa miejska. Szczególnie warto zobaczyć Stare Miasto oraz przedwojenne wille usytuowane wzdłuż alei Niepodległości.

Co roku, na początku września w Zielonej Górze odbywa się słynne Winobranie – impreza uliczna, podczas której Bóg wina (Bachus) wraz ze swoją świtą oprowadza turystów po ulicach miasta. Goście mogą napić się miejscowego wina, posłuchać muzyki. Winobraniu towarzyszą liczne targi, jarmarki oraz ciekawe imprezy kulturalne tj. Winobraniowe Spotkania Teatralne czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny.