Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Polne - Gm. Barwice, pow. Szczecinecki

23.09.2009 18:06
Polne - Wieś położona w gminie Barwice.
Polne - gm. Barwice
Historia miejscowości sięga czasów średniowiecza. Polne i okolice podlegały Komandorii Tempelburskiej.
W poł. XIV w. po kasacji zakonu Templariuszy, cała ziemia drahimska znalazła się w rękach zakonu Joannitów.
Podczas panowania króla Kazimierza Wielkiego tereny wraz z wsią Polne znalazły się pod zwierzchnictwem Polski, a król Władysław Jagiełło utworzył Starostwo Polskie zwane "Starostwem Drahimskim", które graniczyło z terenami Księstwa Pomorskiego.
Ludność mieszkająca na terenach przygranicznych często bywała ofiarą napadów i rabunków. W czerwcu 1586 r. mieszkańcy wsi Polne zawarli z Pomorzanami układ, na mocy którego obie strony pod karą 200 florenów, zobowiązywały się nie naruszać ustalonej granicy.
Układ ten jak i inne próby złagodzenia zatargów granicznych z Pomorzem nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Do końca XVI w. wieś zamieszkiwała ludność pochodzenia kaszubskiego. W tym czasie w Polnem istaniała już parafia, młyn wodny i karczma.
Wojna trzydziestoletnia zmieniła dzieje całego regionu i odcisęła piętno na mieszkańcach wsi Polne.
W 1629 r. do wsi wkroczyło wojsko pruskie, które po roku musiało ustąpić armii szwedzkiej. Żołnierze szwedcy w liczbie ok. 3600 przez 5 lat stacjonowali w Polnym. Koszty utrzymania tak licznej armii doprowadziły wioskę do skrajnej nędzy, a choroby przywleczone przez żołnierzy dziesiątkowały liczbę mieszkanców.
Na mocy pokoju i umowy brandenbursko-szwedzkiej miasto Barwice z okolicznymi wsiami znalazły się w Brandenburgii.
Nowi władcy chcąc szybko odbudować spustoszone tereny sprowadzali osadników z Niemiec. Hugenoci francuscy w Barwicach założyli wytwórnię wyrobów tytoniowych. Wszystkie działania majace na celu poprawę gospodarki na tych terenach nie powiodły się. W następnych latach przemarsze wojsk pruskich i napoleońskich pustoszyły wsie i miasteczka. Wzrost liczby mieszkanców nastąpił dopiero po zakończeniu wojen napoleońskich.
W latach 1668-1945 wieś Polne leżała w granicach Prus, a podczas ostatniej wojny światowej należała do Rzeszy Niemieckiej.
W latach 1855-1858 wybudowano drogę łączącą Barwicę, Polne i Czaplinek.
Do 1945 roku w miejscowości znajdowały się: dwa młyny: wodny i elektryczny, rzeźnia, tartak, karczma, mleczarnia i poczta.
W przededniu wybuchu II wojny światowej wieś liczyła 806 mieszkańców.
Podczas wojny w Polnem znalazła się spora grupa Polaków, zatrudnionych u Niemców jako robotnicy przymusowi. W 1944 r. miała miejsce egzekucja, powieszono jednego z robotników polskich.
W dniu 4 marca 1945 miejscowość została wyzwolona przez polskich żołnierzy z 7 pułku 3 dywizji im. Traugutta.
Od lipca 1945 trwała na tych terenach akcja zasiedlania przez ludność przybyłą głównie z okolic dawnego woj. nowogródzkiego i wileńskiego.
Po roku 1947 do Polnego przyjeżdżały rodzine wysiedlone w trakcie tzw. akcji "Wisła".
Jeszcze w latach 60 tych we wsi działała szkoła podstawowa, a do roku 1994 działalność prowadziła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna.
Dziś wieś Polne liczy ok. 160 mieszkańców.

Opracowanie: Waldemar Smolski