Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Germakówka - wies na Ukrainie

31.01.2010 15:16
Poszukuje informacji o wsi Germakówka pow Borszczów na Ukrainie jak aktualnie wygląda

Odpowiedzi (4)

6.02.2010 00:02
Witam!
Wieś Germakówka jest położona na południe od Borszczowa. Słownik Geograficzny pisze tak o niej:
"Germakówka albo Giermakówka, wieś powiat borszczowski, leży w okręgu celno- granicznym, o 16 km na południowy-wschód oddalona od Borszczowa, a o 4 km na zachód od rzeki Zbrucz, stanowiącej granicę miedzy Galicyą a rossyjskim Podolem; dwór posiada 1374 morgów, a to 784 naprzedniejszych podolskich pól, 114 łąk, 47 pastwisk, 429 lasu. Sławnem jest w całej wschodniej Galicyi gospodarstwo w Germakówce, prowadzone z wielkim nakładem przez teoretycznie i praktycznie wykształconych oficyalistów; wzorową uprawę roli łąk i lasów wspiera racjonalny chów wszelkich gatunków inwentarza poprawnej rasy, a że do tego majątku , będącego własnością Gustawa hrabiego Blücher de Walstadt, należy oprócz samej Germakówki kilka rozległych folwarków, więc fachowo wykształceni gospodarze mają szerokie pole do okazania swych zdolności , jako też do robienia prób gospodarskich to tez właściciele większych posiadłości dawnego obwodu zaleszczyckiego przed zaprowadzeniem nowatorstwa u siebie dowiadują się z jakim skutkiem było takowe próbowane w Germakówce.
Włościanie posiadają 2619 m.s. gruntu,a w tem 2278 roli ornej. Ludność 2247 , w tem 340 rzym. katol., należących do parafii w Krzywczu, miasteczku oddalonem o 5 km, greko-katolików 1760, reszta ewangelików i izraelitów, greko-katolicka parafia jest na miejscu, należąca do dekanatu kudrynieckiego diecezji lwowskiej. W tej wsi jest szkoła etatowa o 1 nauczycielu , należąca do rady szkolnej okręgu w Zaleszczykach i kasa zaliczkowa z funduszem zakładowem 1688 zł."



Teraz informacja o dawnym mieszkańcy Germakówki:

Holbers Palmer- Moskwiński Adam syn Aleksandra, urodzony w 1880 r. w Germakówce, Anglik, bezpartyjny, wykształcenie wyższe, dyrektor niemieckiej szkoły we wsi Durowo, zamieszkały w Durowo, moskiewska obł., aresztowany 3 stycznia 1937 roku, skazany przez wojenny trybunał 1 czerwca 1937 działalność szpiegowską, rozstrzelany 2 września 1937 r., rehabilitowany 29 sierpnia 1956 r. (na podstawie danych z Memoriału).

Nie mam w tej chwili wprawdzie fotgrafii z Germakówki, ale mam kilka faktów o obiektach w tej wsi.
Kościół tam znajdujący się pochodzi z przełomu XIX/XX wiek. Znajduje sie tam park dendrologiczny z 1956 roku, cerkiew prawosławna z 1834 roku, rezerwat przyrodniczy "Dwa Jeziora", ziemny wał obronny o wysokości 4,5 m szerokości do 25 m tzw. "Wał Trojański".
Mam nadzieję, że za jakiś czas otrzymam zdjęcia z tej miejscowości. Jest na pewna bardzo duża jak na wieś (około 2 tys. mieszk.).
Pozdrawiam
Józek
3.03.2010 09:51
Bardzo dziekuje za informacje o wsi Germakówka tak to zawsze była duza wieś wiem to z opowiadań
Interesuje mnie bardzo w tej wsi cmentarz polski z tego co słyszałam jest zniszczony leży tam moja rodzina na tym cmentarzu o nazwisku Holik o ile by to było możliwe jak by pan posiadał zdjęcia z tej wsi oraz z cmentarza polskiego byłabym bardzo wdzięczna mój e mail to suzi414@interia.pl Pozdrawiam pana p Józku
3.03.2010 09:54
Bardzo dziękuje za informacje o wsi Germakówka tak to zawsze była duza wieś wiem to z opowiadań
Interesuje mnie bardzo w tej wsi cmentarz polski z tego co słyszałam jest zniszczony leży tam moja rodzina na tym cmentarzu o nazwisku Holik o ile by to było możliwe jak by pan posiadał zdjęcia z tej wsi oraz z cmentarza polskiego byłabym bardzo wdzięczna mój e mail to suzi414@interia.pl Pozdrawiam pana p Józku
26.02.2013 01:08
Po przeczytaniu poprzedniego postu , pewne szczatkowe wiadomości dotyczące mojej rodziny uzupełniły mi się. Mój ojciec urodził sie we wsi Germakówka w majątku swojej matki Zofii Moskwińskiej . Moja babcia Zofia wyszła za mąż za oficera wojska por. Zygmunta Dobrowolskiego. Na pewno zamieszkiwali tam w majątku do 1913 roku tj. do roku urodzenia mojego ojca Tomasza, jako czwartego dziecka po pierwszym synie Antonim i dwóch córkach Marii i Lesławy. Po wojnie sowieckiej zamieszkali we Lwowie , gdzie dziadek był wykładowcą w Korpusie Kadetów.
Moje wiadomości są badzo szczątkowe z uwagi na to , że mój ojciec po traumie jaką przeszedł w więzieniu na ul. Łąckiego we Lwowie w latach 1944-45 zgotowanej przez NKWD stał się człowiekiem bardzo zamkniętym i nieufnym. Babcia Zofia Moskwińska zm. w 1968 roku w Gliwich, gdzie rodzina została repatryjowana.