Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Jaszewski h.Ślepowron

3.06.2010 18:46
JASZEWSKI h. ŚLEPOWRON. W ziemi czerskiej i na Litwie. Brali przydomek Kołmasz. Po Sasinie z Jaszewa 1408 r. pochodzący, Pełka był dziedzicem na Jaszewie, a Paweł na Woli Jaszewskiej. Z nich Pełka, zwany Kołmasz, podsędek 1470 r., a od 1473 r. cześnik czerski, dziedzic na Jaszewie, Chojnowie i Jazgarzewie, pozostawił synów: Andrzeja, Jakóba, Łaszczą i Mikołaja,
Andrzej otrzymał z działów części Jazgarzewa i nazwał się Jazga-rzewskim, Jakób i Mikołaj dostali Jaszewo, a Łaszcz, dziedzic części Jazgarzewa, nazywany Jazgarzewskim, pozostawił córkę Katarzynę za Andrzejem Lubańskim.
Jakób, dziedzic na Jaszewie 1510 roku, miał syna Jana, zwanego Pełka, po którym kilku synów; z nich Stanisław był żonatym z Zofią Łosowską, Krzysztof zaślubił Katarzynę Odrzywolską i z niej miał córkę Zofię, żonę Jana Karskiego, i synów, Franciszka i Mikołaja, cześnjka war¬szawskiego 1619 r., żonatego z Elżbietą Opacką, a Heronim, dziedzic na Jazgarzewie, z żony Doroty Modzelewskiej pozostawił córkę Katarzynę za Wacławem Jordanowskim (Ks. Ziem. i Gr. Czerskie i Wareckie).
Po Franciszku, synu Jana, dziedzicu dóbr Jasin, cytowanym w aktach bobrownickich 1731 r., syn Szymon, ożeniony z Franciszką Szabłowską, miał syna Franciszka, właściciela wsi Szabły, w pow. łomżyńskim, wylegitymowanego w Królestwie 1848 r.
Po Janie, dziedzicu dóbr Dąbrówki w 1772 r., synowie: 1) Józef, tego syn Wojciech z synami, Piotrem i Teodorem, urzędnikiem w Warsza¬wie, w 1837 r.; 2) Kajetan zaślubił Maryannę Szpotównę i z niej pozostawił synów: Andrzeja, dziedzica dóbr Buków, w wojew. sandomierskiem, Adama i Józefa 1887—1889 r., wylegitymowanych w Królestwie.
Po Ignacym-Macieju, rotmistrzu mozyrskim, z żony Maryanny Bukowskiej synowie: 1) Floryan, posesor wsi Puczniew, w 1843 r., i 2) Jan Nepomucen, po którym z żony Julianny Roszkowskiej syn Ignacy, urzędnik górniczy, z synami, Leonem i Michałem, urodzonymi z Anieli Sokulskiej, w 1853 r. wylegitymowani w Królestwie.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego