Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Rydzewo 8.09.1863

Id
1023
Data
8.09.1863
Miejsce
Rydzewo
Region
Płockie
Zdjęcie
brak
Inne nazwy
Czarnocin, Gumów
Artykuł
brak
Opis
W początku września naczelnik wojenny województwa płockiego usiłował podnieść powstanie na całym obszarze województwa, aby jednocześnie wystąpić na różnych punktach. I tak w puszczy myszynieckiej przygotowywali się do wystąpienia kapitanowie wojsk mosk Rynarzewski z Kurpiami i Nowicki, w Pułtuskiem Walenty Lasocki, b. marynarz i Jaskołowski (Radwan), w Mławskiem Gasztowtt i Cielecki, w Prasnyskiem Wiśniewski, b. oficer kawaleryi moskiewskiej, w Lipnowskiem Piotr Czarliński. Naczelnikiem wojennym po kilku zmianach, mianowanym został Jaskołowski, który pod koniec października zdał obowiązki b. kapitanowi moskiewskiemu Apolmaremu Romanowi (Sawie).
Jaskołowski zorganizowawszy oddział kawaleryi, urządzony i uzbrojony znakomicie, oddał go b. oficerowi moskiewskiemu Ziembińskiemu, który to oddział jednak, zwany „złotymi ułanami", w trzy dni po wystąpieniu rozproszony został przez kozaków pod Czarnostowem.
Po zebraniu rozbitków udał się Ziembiński do powiatu prasnyskiego. Tutaj dnia 8. września w czasie mustry zaatakował go wysłany przez Wałujewa z Płocka Szczerbaków w 180 kozaków. Wskutek ucieczki plutonu Wacława Szteinkelera powstał popłoch w oddziele, który cały poddał się bezładnej ucieczce w stronę Czarnocina. Uchodzący oddział Ziembińskiego wpadł na szykującego się do boju oddziałek Wiśniewskiego, stojący o 2 wiorsty dalej, zmieszał go i pociągnął w popłochu za sobą. Przytomność Jana Mościckiego, dowódcy oddziału żandarmeryi konnej, na czele której potrafił zasłaniać odwrót uciekających, uchroniła oddział od większych strat, choć i tak poległo 13, między nimi Mościcki, Ludwik Frycze, brat Karola i Ganczewski (Granczewski). Ziembiński z wielu podkomendnymi wyjechał do Prus.
Uwagi
brak
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)