Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Lokajcie 9.04.1863

Id
478
Data
9.04.1863
Miejsce
Lokajcie
Region
Augustowskie
Zdjęcie
brak
Inne nazwy
Gryszkobuda, Kretkumpie, Poligwojskie lasy, Szytejki, Sapież
Artykuł
brak
Opis
ścigany przez znaczniejsze siły moskiewskie, przeniósł Andruszkiewicz obóz na północ bliżej Niemna i ominąwszy Wysoką i Karczową Rudę 7. 4. stanął pod Lokajciami. Tutaj już o 8. wieczorem znaleźli się moskale, wobec czego Andruszkiewicz przesunął się z obozem ku Szytejkom, a postanowiwszy przyjąć walkę, zatrzymał się o godzinie 10. rano 9. kwietnia w lesie, na wzgórku między bagnami, przy osadzie strzelca Poliwajtysa w leśnictwie Gryszkabudzie, gdzie naprędce poczęto sypać szańce od strony z której się spodziewano nieprzyjaciela.
Zaledwie jednak rozpoczęto sypanie ¿ocznych szańców, pikieta dała znać o zbliżaniu się nieprzyjaciela. Awangarda, składająca się z 50 kawaleryi straży granicznej, ruszyła na obóz powstańczy, lecz ustawieni za szańcami strzelcy, przywitawszy moskali rzęsistym ogniem, zmusili do odwrotu. Cala tedy kawalerya, składająca się z 2 szwadronów straży granicznej i kozaków, usiłowała szarżować powtórnie, atoli strzelcy usuwając się poza szańce i tym razem celnym ogniem usiłowania moskali zniweczyli. Mając jednak poza sobą 3 roty piechoty i pozycyę dosyć obronną, moskale zajęli prawe i lewe skrzydło garstki karabinierów polskich i krzyżowym ogniem usiłowali owładnąć pozycyę. Po trzygodzinnym ogniu, widząc przewagę liczebną nieprzyjaciela, a nie mogąc tutaj użyć kosynierów, gdy moskale usiłowali otoczyć obóz przez bagna, zmuszony był Andruszkiewicz cofnąć się, co udało mu się szczęśliwie, gdyż już o zmierzchu, około godziny 7. uskutecznił w porządku odwrót, nie naciskany już przez nieprzyjaciela.
Pod Sapieżyszkami Andruszkiewicz z 200 powstańcami miał przeciw sobie 2 i pól roty piechoty i 120 straży granicznej dowodzonych przez podpułkownika Karpowa. Straty oddziału nie były znaczne: ogółem poległo około 15 w tem oficerowie Denel Bolesław, Staniszewski, mężny kapral Władysław Grabowski, oraz Kulczycki, który ciężko ranny, odniesiony na bagno, tu długo się jeszcze bronił, aż pojmany i zawieziony do szpitala w Kownie, zmarł tamże w dwa dni później. Męstwem odznaczyli się w potyczce tej między innymi huzar, dezerter z wojska nieprzyjacielskiego, Sokołowski, stolarz z Wilna, który powrócił z Sybiru, prawosławny oficer Gaube, dezerter z wojska rosyjskiego i szesnastoletni student Swierczewski.
Po starciu tem Andruszkiewicz posunął się na południe w Sejneńskie, aby zbliżyć się do oddziału Wawra. W tym czasie w Kalwaryjskiem Wacław Akord począł organizować oddział powstańczy, z którym wszedł 11. 4. do Kalwaryi.
Uwagi
brak
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)