Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Paszkowskie Ostrówki 9.08.1863

Id
702
Data
9.08.1863
Miejsce
Paszkowskie Ostrówki
Region
Grodzieńskie
Zdjęcie
brak
Inne nazwy
Nowosiółki, Ostrów, Paszkowszczyzna, Świsłocka puszcza
Artykuł
brak
Opis
Dnia 9. 8. podsunął się Duchyński ku Nowosiółkom na dawne' stanowisko, na Paszkowskich Ostrówkach. Tutaj o godz. 3.30. po południu zaatakowali go moskale. Powstańcy stali w ostępie, mając z tyłu i z lewego skrzydła zawały, z frontu i z prawego skrzydła las więcej zwarty. Moskale pod dowództwem majora Duchnowskiego w sile 2 rot piechoty z kawaleryą, naprowadzeni przez szpiegów, natarli od strony zawałów, skąd ich się najmniej spodziewano. Na pierwsze strzały ustawił Duchyński na lewem skrzydle prużańczyków, na prawem wołkowyszczan, a w środku garstkę kobryńczuków. Skoro z za drzew wychylili się moskale, przyjęto ich celnym ogniem, ale partyzant już znał nierówność boju, nie mając bagnetów, więc po krótkiej walce cofnęli się z linii prócz 40, po większej części kobryńczuków, którzy z Wróblewskim na czele dłuższy czas utrzymywali na miejscu nieprzyjaciela, chcącego ich otoczyć, wreszcie i oni poczęli odstępować z wolna co krok odstrzeliwając się. Po godzinie ustała zawzięta walka. — Z zabitych stracili Polacy Ksawerego Rodziewicza i Bułharyna, ciężko ranny był Cypryan Tabuński, a około 30 ludzi rozproszyło się, z tych moskale jednego poj
mali. Straty niepizyjaciela (według raportu moskiewskiego) wynosiły dziewięciu rannych.
Przenocowawszy opodal placu boju Duchyński i Wróblewski z częścią oddziału ruszyli ku Kołonnej, zaś Strawiński ku rzece Narwi, w drodze połączywszy się z 37 kobryńczukami z rozbitego oddziału Tiaugutta, przyprowadzonymi przez Daszkiewicza, wysiał do Duchyńskiego Kołłupajłę Czesława, który doprowadził oddział do Strawińskiego, obozującego pod Halenami.
Tutaj 15. 8. Ducliyński zupełnie już z sil wyczerpany, otrzymawszy od R. N. uwolnienie od obowiązków, opuścił oddział, naznaczając na następcę szefa ,ztibu Wróblewskiego, Chodakowskiego mianowano naczelnikiem wojennym powiatu prużańskiego, oddział wołkowyski oddano Kołłupajłę Czesławowi, a Strawińskiego mianowano naczelnikiem wojennym powiatu wołkowyskiego.
Chodakowski odszedł z Duchyńskim, a Wióblewski ruszył z oddziałem do Głębokiego Kąta.
Uwagi
brak
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)