Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Brochwicz

Id
3078
Hasło
Brochwicz
Opis

Inne nazwy: Cervus, Niger, cervus, Czarny Jeleń, Niałko, Niałek, zawołanie: Opole.

Pierwotny wizerunek herbu to czarny jeleń z uniesioną głową zwrócony w prawą (herbową) stronę na srebrnym tle. Liczne odmiany dają tło złote, lub czerwone, na którym jeleń bywa czarny, srebrny lub najczęściej dzisiaj czerwony, z koroną na szyi. Znane są też przedstawienia jelenia siedzącego lub połową jelenia z księżycem i gwiazdą ułożonymi w skos w lewo w dół. Nazwiska występujące w tym herbie zostały pogrupowane wg występowania w odmiany, lecz ilość i różnorodność nie pozwalają przeprowadzić dobrej systematyki.

Najstarsza wzmianka datowana jest na 1400r. [Księga ziemska poznańska, Semkowicz "Wywody szlachectwa"]. Najstarszy wizerunek pojawi się na pieczęci Sobiesława z 1268r. a następnie Michała z Sośnicy z 1282r.

Rodziny należące do herbu: Arendt, Bojaniecki, Bornowski, Born, Bryczkowski, Brygiewicz, Bryszkowski, Druszkowski, Frąckiewicz, Fronckiewicz, Gasicki, Gockowski, Gordon, Gosicki, Gosiecki, Gostkowski, Gościcki, Gowiński, Grocholski, Hendrykowski, Kącki, Klimiata, Kontowt, Kossowicz, Lipkowski, Łojewski, Łoska, Łoszka, Łozka, Mokrzecki, Olszewski, Oreski, Orzelski, Palbicki,, Palecki, Pałubicki, Parys, Raduchowski, Ruszczykowski, Sobek, Stoschke, Suchta, Sulejowski, Trablicki, Trawnicki, Trąbski, Trąmbski, Trelecki, Trembecki, Wielowiejski, Wielowieyski, Wierzbięta, Wranowski, Wronikowski, Wrzosowski, Zawrocki, Żarnowski, Żuromski
[g]
BrochwiczBrochwicz
Slowa kluczowe
m_jeleń, m_korona
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)