Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

wąż

Id
7064
Hasło
wąż
Opis
Wąż jako mobilium posiada ogromną ilość znaczeń - tak pozytywnych jak i negatywnych. Z jednej strony kojarzony jest z wężem rajskim, który podaje jabłko (taki w herbie Wężyk), a przez takie skojarzenie symbolizuje podstęp, przebiegłość, chytrość, roztropność. Może oznaczać też zdradę, zepsucie. Występuje w Starym Testamencie gdzie Mojżesz trzyma (wywyższa) węża z miedzi a żywe węże zesłane przez Jahwe gryzą wrogów. Przez te konotacje symbolizuje też ukrzyżowanego Chrystusa. Jest też symbolem Jana Ewangelisty (opleciony dokoła kielicha) który wypił truciznę i nic mu się nie stało.

Z drugiej strony jako zwierzę zrzucające skórę symbolizuje odrodzenie a poprzez lecznicy jad również leczenie (jest umieszczony na lasce Asclepiosa - boga sztuki lekarskiej). Znany też jest z przedstawień Uroborsa - (wąż pożerający własny ogon) - czyli symbol nieskończoności (wiele przedstawień w heraldyce węgierskiej, wołoskiej i rumuńskiej). Występuje też w legendach gdzie pilnuje stosów skarbów i worków monet. Wiązany jest więc z pieniądzem i mamoną, z nieszczęściem i kuszeniem jakie one przynoszą. Wąż z głową kobiety jest symbolem Lilith - mitycznej pierwszej żony Adama która Ewę namówiła do grzechu, a jednocześnie złego kobiecego ducha pustynnych ruin. Kojarzony jest ze św. Patrykiem, który wygnał węże podstępem z Irlandii.

Wąż kolisty dokoła herbu może nawiązywać do słowiańskich żmigrodów, otoczonych wałem, dla których bóstwem opiekuńczym był Żmij, wyparty potem przez smoka

Herby z tą symboliką
Slowa kluczowe
mobilia, m_wąż
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)