Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Rafał Czarnecki

h. Prus III (odm.). Ur. 1840 na Wołyniu, syn. Andrzeja. W hucie / Abaza k/Abakanu (tamtejsze muzeum techniki) istnieją notatki napisane własnoręcznie przez Rafała Czarneckiego. Potwierdzony pobyt w Abakanie i Minusińsku

W początkowych latach 60-tych XX wieku studiował w szkole artylerii w Petersburgu (był wojskowym armii carskiej). W 1863 r został skazany na zesłanie (tzw. "posielenije") - robił odrysy map terenów objętych powstaniem, bo miał jako artylerzysta do nich dostęp. Przebywał w Chakasji do 1871, pracował w zakładzie hutniczo-metalurgicznym; w Muzeum Techniki ww Zakładu - istnieje on po dziś dzień (w części XIX-wiecznej zorganizowano owo Muzeum Techniki) znajdują się notatki sporządzone ręką Rafała Czarneckiego. Po amnestii, (wyrok zadekretowany przez Imperatora Rosji - odpis w rodzinnych zbiorach) Rafał Czarnecki osiada w Czernihowie nad Desną (nie mógł decyzją cara przekroczyć - na Zachód - linii Dniepru, ani zamieszkiwać w gubernialnych miastach Imperium). W czasie pobytu w Czernihowie prowadził zakład fotograficzny. Zmarł w Czernihowie w początku XX wieku gdzie jest pochowany na miejscowym cmentarzu (nagrobek istniał jeszcze ok 1990r., bez pomnika, obok jest pomnik i nagrobek jego żony Kamili z d. Szperkowiczowej).
Źródło
informacje prywatne
Nadawca
Radosław S. Czarnecki
Uwagi
Nadawca jest prawnukiem powstańca. Artykuł nadawcy wydany w kwartalniku: "Rodacy"m 2008/42/1, s. 22-24

Jedyny syn: Rafał Czarnecki, ur. 27.02.1882 r, prawnik i sędzia, po rewolucji Rafał s. Rafała wraz z żoną (Lidia z d. Bielajewą i synem Wiktorem) przyjechał do Polski.
METRYCZKA REKORDU
Id
43902
Imię
Rafał
Nazwisko
Czarnecki
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
Radosław S. Czarnecki
Źródło
informacje prywatne
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe