Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kazimierz Stamirowski

Syn Konstantego i Karoliny Rokossowskiej. Powstaniec, brał udział w bitwie pod Pieskową Skałą, Goszczą, Stefankowem i in. Ranny pod Grochowiskami jako kosynier.

26 lutego. Mateczka kupiła burkę Kaziowi, taką brązową, powstańczą, karabin i pałasz i pistolet, wszystko co potrzeba do powstania i ma go sama odwieźć do obozu.

16 kwietnia. Dziś po popołudniu, drzwi się nagle otwierają - w nich pan Władysław Rudzki, prowadzi naszego Kazia pod rękę! Naprawdę Kazio! Ale jakiś odmienny! Ten, śliczny, wystrojony Kazio, wyglądał jak dziad jaki. W tej samej burce, ale brudnej, zgniecionej, twarz chuda, czarna, zarośnięta! Przy ten taki słaby, ledwie się na nogach trzyma. Zaczął opowiadać o bitwie, ale język mu się plątał - p. Władysław mu pomagał - ale ojciec kazał im dać jeść i położyć spać.

Przez pewien czas nie brał udziału w dalszych walkach z powodu choroby. Później otrzymał konia - kasztankę po Moskalu i na niej walczył w kawalerii u Czachowskiego. W lipcu zachorował na tyfus i leżał w Krakowie.
Źródło
Stamirowska Paulina, Styczniowe dziewczątko, w: Wasylewski Stanisław (opr.), Opowieści dziewczęce, Lwów-Poznań 1920
Nadawca
GP
Uwagi
Brat autorki pamiętnika.
METRYCZKA REKORDU
Id
62947
Imię
Kazimierz
Nazwisko
Stamirowski
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Stamirowska Paulina, Styczniowe dziewczątko, w: Wasylewski Stanisław (opr.), Opowieści dziewczęce, Lwów-Poznań 1920
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe