Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Teofil Wielebnowski

Ur. 1939 Żywiec, syn Franciszka i Marii Jeziorskiej. Brat Wincentego.
We wrześniu 1863 (nie jak pisze w maju) został zwerbowany przez Antoniego Namysłowskiego wraz z Ferdynandem Dziedzickim, Józefem Rączką i in.. Trzy dni szli do Krakowa, gdzie również trzy dni ukrywali się przed żandarmami w domu i pracowni kaflarza p. Męczeńskiego na ul. św. Anny (m.in siedząc w piecu kaflowym). Następnie ruszyli na wschód gdzie we dworze Przybysz 2 tygodnie ćwiczyli. Byli z tego powodu nieco z opóźnieniem poszukiwani przez policję w rzeszowskim, zadenuncjowani przez Józefa Dunaja. Wreszcie weszli w skład oddziału Edwarda Dunajewskiego i z nim przekroczyli Wisłę, lecz oddział został rozbity pod Gacami. Następnie zapewne pracował w rzeszowskim w organizacji. Dostał się do oddziału Czachowskiego. W październiku walczył pod Rybnicą i w owczarni w Jurkowicach. Ranny w nogę został przewieziony do szpitala w Staszowie. Hrabina Rusiecka ułatwiła mu ucieczkę po miesiącu przewożąc do Kiełczyny własności Jaworskich, Wspierał go tam ks. proboszcz Aleksander Bąkowski. Następnie ks. proboszcz Jakub Sienicki z Kurozwęk zorganizował fikcyjny pogrzeb kilku powstańców (po którym zostały dokumenty w księgach metrykalnych - Teofil akt nr 10). Następnie po wyleczeniu ran walczył w jeździe pod dowództwem Bosaka pod Bodziechowem 17.12.1863. Tam został ranny w potyczce wręcz z Moskalem, którego zabił - lecz sam stracił przytomność i przeleżał na pobojowisku. Przedostał się do szpitala w Siennie gdzie leczył się przez 3 miesiące. 18.5.1864 podczas przeprawy przez Wisłę zatrzymany i przez Kielce i Radom skierowany do Warszawy. Tam odsiedział pół roku w Cytadeli. Następnie dzięki porozumieniu rządów został wysłany do Żywca, gdzie przesiedział jeszcze miesiąc, a kolejno będąc na śledztwie w Krakowie w początku 1865 roku został skazany na jeszcze 4 miesiące więzienia.
Po powstaniu walczył pod Oświęcimiem w wojnie austriacko-pruskiej pod dow. rotmistrza Lehmana. Mieszkał w Jabłonkowie gdzie się ożenił.
Źródło
Opracowanie GP
Nadawca
GP
Uwagi
[1] List naczelnika okręgu krakowskiego do naczelnika obwodu rzeszowskiego z 10.1.1864, w: Galicja w Powstaniu Styczniowym..., za: AGAD Akta powstania 1863
[2] Wielebnowski Jan, za: Czas, 17.1.1865 (błędna filiacja)
[3] Księga Zmarłych Parafii Kurozwęki, oprac. ks. proboszcz J. Rybusiński, poprawki Anna Tomczyk (pogrzeb fikcyjny)
[4] Karol Giemza, za: Dzienniki personalne i Roczniki Oficerskie WP 1921-24
[5] Gazeta Lwowska 14.1.1865
[6] Gwiazdka Cieszyńska 19.2.1913
[7] Gwiazdka Cieszyńska 11.4.1913
[8] Księga Chrztów par. Żywiec
[9] Wielebnowski Teofil, Wspomnienia powstańca z 1863, w: Głos Ludu Śląskiego 1913, nr 14
METRYCZKA REKORDU
Id
72870
Imię
Teofil
Nazwisko
Wielebnowski
Zdjęcie
brak
Artykuł
brak
Nadawca
GP
Źródło
Opracowanie GP
Link do tego rekordu
Link wewnętrzny GP (BBCode)
Cytowanie naukowe