Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Bartnictwo

Tytuł:
Bartnictwo
Opis:
Napis po francusku na odwrocie.

Dziennik 1780 i dziennik 1781
15 października

Ziemia bardzo piaszczysta, trochę sfalowana gniazdami gliny I żwiru – bloki i okrągłe kamienie granitowe i parę kawałków kamieni wapiennych, nadzwyczajna ilość pszczół w tym lesie. Także zwierzyna i dzikie zwierzęta.

Szerokość 52o – 40 min.
Długość 42 –
Odległość od Grodna
Około 22 mina południe
Las Biała-Wieza, ojczyzna byków dzikich Nazywanych po polsku żubr – wrzesień – 1780. Domena królewska

Niedźwiedź, który wspiąwszy się na dąb, na którym znajdowały się 24 ule pszczele dobrze zablokowane, utorował sobie przejście do uli – ale potem, zjadłszy i zniszczywszy zawartość uli, nie mógł już zejść. Został zabity na drzewie przez wiele strzałów ze strzelb, które dostał od wieśniaków, właścicieli uli. Należał do największego gatunku, zachowano go przy życiu na drzewie przez kilka dni, starannie pilnowanego przez mnóstwo wieśniaków, jako wielkiego złoczyńcę. Widziałem go przy życiu na drzewie ostatniego dnia jego egzystencji, lekceważącego sobie wszystkich widzów, bardzo zabawnie. Wszyscy mieszkańcy, na kilka mil wokoło, przybywali zobaczyć złodzieja miodu, żeby się cieszyć schwytaniem. Drzewo z zagrodą pszczół istniało jeszcze w 1783, kiedy przechodziliśmy obok.
Naszkicowane na miejscu, J.H. Müntz … 1780
15 września kierując się na północ

Jest to napisane piórem na podstawie wcześniejszej notatki ołówkiem na tej samej kartce, którą trochę widać, ale całej nie z tego skanu nie przeczytam, choć większość rozpoznaję – treść ta sama, drobne zmiany stylistyczne.
Lokalizacja:
Puszcza Białowieska
Kiedy:
1780
Wymiary oryginału:
1450 x 894
Źródło:
rys. J. H. Müntz, Gabinet Rycin BUW, tłumaczenie opisu: Michał Jerzy Wojciechowski
Numer zdjęcia:
162014